Dikili’deki Aşıklar Şelalesi ve Mağaraları, 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Dikili’deki Aşıklar Şelalesi ve Mağaraları, 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre İzmir'in Dikili ilçesinde yer alan ve doğal güzelliğiyle bilinen Aşıklar Şelalesi ve Mağaraları, korumaya alındı.

Artı Gerçek-İzmir'in Dikili ilçesinde yer alan ve doğal güzelliğiyle bilinen Aşıklar Şelalesi ve Mağaraları, korumaya alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre; sit alanı kapsamına giren alanın, 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescil edildi.

Resmi Gazete'de yer alan kararda şu ifadeler yer aldı, "İzmir İli, Dikili İlçesi sınırları içerisinde bulunan Nebiler Şelalesi ve Mağaraları potansiyel doğal sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir" denildi.

Dikili'ye 19 kilometre uzaklıktaki Nebiler köyünde bulunan Aşıklar Şelalesi, yöreye özgü bitki örtüsü, berrak nehirleri ve mağaraları ile dikkat çekerken, üç farklı şelalenin bulunuyor. 1300 metrekarelik bölgede Ağlayan Mağara, Saklı Mağara ve İkiz Mağara da yer alıyor. Bölgeyi ziyaret edenler, mağaraların arasındaki yolculuğu tamamladıktan sonra kendilerini şelalenin serin sularında ferahlatma imkanı buluyor.

Öne Çıkanlar