Edirne'de millet bahçesi tartışması bitmiyor: 'Vali ve AKP İl Başkanı yeni bir yanlışın peşinde'

Edirne'de millet bahçesi tartışması bitmiyor: 'Vali ve AKP İl Başkanı yeni bir yanlışın peşinde'
Yayınlanma:
A+ A-
Mahkeme ve Danıştay'ın iptal kararlarına rağmen Edirne Valisi Yunus Sezer ve AKP İl Başkanı Belgin İba'nın millet bahçesinin gelecek yılın sonun kadar tamamlanacağı yönündeki açıklamaları tartışmayı alevlendirdi. İki platform, 'hukuka uyun' çağrısı yaptı.

EDİRNE - Edirne'de Söğütlük İzzet Arseven Kent Ormanı'nda yapılmak istenen millet bahçesi önce Ankara 14. İdare Mahkemesi, ardından Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edildi.

İhalesi tamamlanmadan inşaatına başlanan millet bahçesi için Orman Genel Müdürlüğü, DSİ, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Milli Savunma Bakanlığı ve Edirne Belediyesi'nden de izin alınmadığı ortaya çıktı. İptal kararlarına rağmen Edirne Valisi Yunus Sezer ve AKP İl Başkanı Belgin İba'nın millet bahçesinin gelecek yılın sonun kadar tamamlanacağı yönündeki açıklamaları tepkilere neden oldu.

'HAKKIN İTİRAZIYLA İPTAL EDİLDİ'

Söğütlük Doğal Kalsın Platformu ve Trakya Platformu, Söğütlük İzzet Arseven Kent Ormanı önünde bugün basın açıklaması yaptı. Platformlar adına konuşan Ziya Gökerküçük, "Söğütlük’ü iktidar gücü ile millet bahçesi yapma girişimi aklın, bilimin, hukukun ve halkın itirazı sonucu Ankara 14. İdare Mahkemesi’nden sonra Danıştay 13. Dairesi tarafından da iptal edildi. Danıştay; hukuki ve teknik altyapısı oluşturulmadan yapılan millet bahçesinin ihalesinin iptaline karar vermiş ayrıca Söğütlük’ün orman parkı olduğuna, buranın millet bahçesi yapılamayacağına hükmetmiştir" dedi.

'YENİ BİR YANLIŞIN PEŞİNDELER'

Söğütlük İzzet Arseven Kent Ormanı'nın doğal haliyle kalmasını talep ettiklerini dile getiren Gökerküçük, Edirne Valisi Yunus Sezer ve AKP İl Başkanı Belgin İba'nın millet bahçesinin gelecek yılın sonun kadar tamamlanacağı yönündeki açıklamalara tepki gösterdi.

Gökerküçük, "Merak ettiğimiz husus bu bahçenin nerede yapılacağıdır. Bu yerin kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Bu hususta ilgili makamlar olan Sayın Valimiz ile AKP İl Başkanı bu millet bahçesinin yerini Söğütlük Kent Ormanı olarak düşünüyorlarsa ya hukuki gelişmelerden haberdar edilmemişler ya da yeni bir yanlışın peşindedirler" diye konuştu.

'HERKESİ HUKUKA UYGUN DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ'

Danıştay kararı sonrasında Söğütlük ve çevresinde ormana zarar veren çalışmaların en kısa sürede sonlandırması gerektiğini vurgulayan Gökerküçük, şu çağrıyı yaptı:

"Söğütlük’ün kent ormanı olarak yeniden halkın hizmetine açılmasını ve bugüne kadar hukuka uygun davranmayan sorumluların cezalandırılmasını talep ediyoruz. Unutulmamalıdır ki mahkeme kararlarına uymak başta idare olmak üzere herkes için zorunludur. Bu kararı görmezden gelip halen Söğütlük’ü millet bahçesi yapma girişimleri de her halükarda hukuka uygun davranmama anlamına gelecektir.

Edirne’de yaşayan kentliler adına son söz olarak herkesi hukuka uygun davranmaya davet ediyor, mahkeme kararının aksine hareket edilip Söğütlük’ü millet bahçesine çevirme girişimlerine devam edilmesi halinde hakkımızı yine hukuk yoluyla arayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz."

Öne Çıkanlar