İklim değişikliğiyle mücadele zirvesine ev sahipliği yapacak BAE, en az 15 ülkeye petrol-gaz anlaşması teklifi hazırlamış

İklim değişikliğiyle mücadele zirvesine ev sahipliği yapacak BAE, en az 15 ülkeye petrol-gaz anlaşması teklifi hazırlamış
BBC, BAE'nin bu hafta ev sahipliği yapacağı iklim zirvesini petrol-gaz anlaşmaları fırsatı olarak kullanmayı planladığına dair belgeler yayımladı. Buna göre petrol şirketi Adnoc'un CEO'su Cabir, hem zirve yönetip hem Adnoc'un çıkarlarını güdecek.

Artı Gerçek - BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28), 30 Kasım-12 Aralık'ta Dubai'de düzenlenecek. Ancak zirvenin ev sahibi Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi, zirvenin yöneticisi BAE Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan el Cabir'in aynı zamanda Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi'nin (ADNOC) CEO'su olması tartışmalara yol açtı.

Son olarak BAE'nin zirveyi yeni petrol ve gaz anlaşmaları yapma fırsatı olarak kullanmayı planladığı iddia edildi.

BBC, sızan brifing belgelerine göre BAE'nin en az 15 ülkeyle fosil yakıt anlaşmaları görüşmeyi planladığını duyurdu.

BM'nin İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (UNFCCC) 'en yüksek karar alma organı' olarak tanımladığı Taraflar Konferansı (COP), 1995'ten beri her yıl farklı bir ülkede imzacı ülkelerden binlerce delegenin katılımıyla düzenleniyor. Zirveye büyük bir petrol ve gaz ihracatçısının ev sahipliği yapması, 2012'de Katar'dan sonra bu yıl BAE'ye nasip oldu.

ÖNERİLEN KONUŞMA KONULARI

Zirveden sorumlu BM organına göre ev sahipliği yapan ülkenin tarafgir olmadan veya kişisel çıkar gütmeden hareket etmesi bekleniyor.

Ancak BBC ile birlikte çalışan İklim Haberleri Merkezi'ndeki bağımsız gazeteciler, BAE'nin COP28 ekibinin zirve öncesi en az 27 yabancı hükümetle toplantı için hazırladığı belgeleri ele geçirdi.

Belgeler, önerilen "konuşma konularını" içeriyor.

DEVLET PETROL ŞİRKETİ ADNOC ADINA TEKLİFLER

Örneğin Çin'e hitaben, "BAE devlet petrol şirketi Adnoc'un Mozambik, Kanada ve Avustralya'daki uluslararası sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) fırsatlarını ortaklaşa değerlendirmeye istekli olduğunun" söylenmesi tavsiye ediliyor.

Kolombiyalı bir bakana hitaben, "Adnoc'un Kolombiya'nın fosil yakıt kaynaklarını geliştirmesini desteklemeye hazır olduğunun" ifade edilmesi öneriliyor.

Aralarında Almanya ve Mısır'ın da bulunduğu 13 ülke için önerilen konuşma noktalarında "Adnoc'un fosil yakıt projeleri geliştirmek için birlikte çalışmak istediği" ifadesi yer alıyor.

DEVLET YENİLENEBİLİR ENERJİ ŞİRKETİ MASDAR KUSUR KALMADI

Belgeler ABD, Britanya, Fransa, Almanya, Hollanda, Brezilya, Çin, Suudi Arabistan, Mısır ve Kenya dahil 20 ülkeyle toplantılara " BAE devletine ait yenilenebilir enerji şirketi Masdar için ticari fırsatlara" ilişkin konuşma konuları hazırladığını da gösteriyor.

COP BAŞKANI'NDAN KARBON SALIMININ AZALTILMASINI TEŞVİK BEKLENİRKEN

COP zirveleri, iklim değişikliğiyle nasıl mücadele edileceğinin tartışıldığı en önemli toplantılar addediliyor. 30 Kasım'da BAE'nin ev sahipliğinde Dubai'de başlayacak zirveye 167 dünya liderinin katılması bekleniyor. Hazırlıklar kapsamında BAE'nin COP28 ekibi, dünyanın dört bir yanından hükümetlerle bakanlık düzeyinde bir dizi toplantı ayarladı. Bu toplantıları yönetecek BAE Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan el Cebir, COP28 Başkanı sıfatıyla, yabancı hükümetleri, emisyonları azaltma çabalarını artırmaya teşvik etmekle görevli.

BBC, fosil yakıt kullanımını geliştirmekle ilgili sızdırılan belgelerin, BAE'nin devlet petrol şirketi Adnoc ve yenilenebilir enerji şirketi Masdar'ın CEO'su konumundaki Sultan el Cabir için hazırlandığını belirtti.

En az 27 ülkeye yönelik belgelerde Adnoc ve Masdar tarafından hazırlanan konuşma konuları da yer alıyor.

BREZİLYA İLE GÜNDEM: BRASKEM İŞİNE BİR EL AT

Örneğin Brezilya Çevre Bakanı'ndan, "Adnoc'un Latin Amerika'nın en büyük petrol ve gaz işleme şirketi Braskem'in hisselerini satın almaya yönelik 2.1 milyar dolarlık teklifi için uyum ve onay sağlanmasında" yardım istenecek. Almanya'ya "Adnoc LNG tedarikini sürdürmeye hazır" denilecek. Petrol üreticisi ülkelerden Suudi Arabistan ve Venezüella'ya "herhangi bir ülkenin doğal kaynaklarının sürdürülebilir kalkınması ile iklim değişikliğine olan bağlılığı arasında bir çelişki olmadığı" söylenecek.

BBC, COP28 personeline "Adnoc ve Masdar'ın konuşma konularının brifing notlarına her zaman dahil edilmesi gerektiğinin söylendiği bir e-posta alışverişine tanık olduğunu" da duyurdu. COP28 ekibi ise "Kesinlikle doğru değil" diyerek yalanladı. Ancak COP28 toplantılarının iş görüşmeleri için kullanıldığını inkar etmeyen BAE ekibi, "Özel toplantılar özeldir" dedi. (BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar