İTO Başkanı'ndan su tasarrufu uyarısı: Her İstanbullu eylem planı yapmalı

İTO Başkanı'ndan su tasarrufu uyarısı: Her İstanbullu eylem planı yapmalı
Yayınlanma:
A+ A-
İTO Başkanı Avdagiç, sosyal medya paylaşımıyla İstanbullulara seslendi: Özellikle İstanbul’daki şirketlerimizi su tasarrufuna çağırıyorum. Her İstanbullu firma ve kişi, kişiselleştirilmiş eylem planı yapmalı.

Artı Gerçek- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Şekib Avdagiç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul barajlarındaki suyun dün 1,4 milyon metreküp daha azaldığına dikkat çekti.

Şirketleri ve İstanbullu her bireyi su konusunda tasarrufa çağıran ve eylem planı hazırlamayı tavsiye eden Avdagiç'in paylaşımı şöyle:

'KRİTİK SEVİYEYE YAKLAŞIYORUZ'

"İstanbul barajlarındaki su dün 1,4 milyon metreküp daha azaldı. Kritik seviyeye yaklaşıyoruz. Özellikle İstanbul’daki şirketlerimizi su tasarrufuna çağırıyorum. Bilinçli tüketimle, iş yerlerimizde su tüketimini kontrol altına alalım, kendimizin ‘su denetçisi’ olalım.

'MEVSİMSEL YAĞIŞLARI ARTIK ALAMIYORUZ'

"Su çocuklarımızın geleceği"

Küresel ısınma iklim değişimini tetikliyor, mevsimsel yağışları artık alamıyoruz. Barajlarımızı tasarrufla doldurmalıyız. Su çocuklarımızın geleceği. Her İstanbullu firma ve kişi, kişiselleştirilmiş eylem planı yapmalı. Çünkü sudan büyük enerjimiz yok."

İSKİ DE VERİLERİ PAYLAŞMIŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Su ve Kanalizasyon İdaresi de (İSKİ) 6 Ocak'ta baraklardaki doluluk oranı verilerini paylaşmıştı. Verilere göre, geçen yıl yüzde 89,68'e kadar yükselen barajlardaki su seviyesi yağışların yetersiz olması nedeniyle düşerek bugün itibarıyla yüzde 32,25 seviyelerine indi.

Barajların doluluk oranları Alibey'de yüzde 18,29, Büyükçekmece'de yüzde 35,32, Darlık'ta yüzde 28,83, Elmalı'da yüzde 31,62, Istrancalar'da yüzde 36,81, Kazandere'de yüzde 7,06, Ömerli'de yüzde 35,96, Pabuçdere'de yüzde 4,9, Sazlıdere'de yüzde 37,53, Terkos'ta ise yüzde 38,81 olarak belirlendi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar