JES şirketinin koordinat oyunu

JES şirketinin koordinat oyunu
Yayınlanma:
A+ A-
Mahkeme JES projesini iptal etti, şirket sondaj arama noktalarının yerini değiştirip yeniden başvurdu. İzmir - Aydın sınırındaki santral için ÇED süreci yeniden başladı.

İZMİR - Mahkemenin 'ÇED olumlu' kararını iptal ettiği İzmir - Aydın sınırındaki jeotermal enerji santrali (JES) projesinde sondaj arama noktalarının yerini değiştiren şirket Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvurarak yeniden ÇED süreci başlattı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yayınladığı duyuruya göre Rama Enerji ve Bilgi Teknolojileri, İzmir-Aydın sınırında 10 MWe kapasiteli JES kurmak için altı adet sondaj kuyusu ve jeotermal ısıtmaya dayalı sera tesisi açmayı planlıyor.

SONDAJ ALANI ORMAN VE TARIM ARAZİSİNDE

İzmir’in Selçuk ilçesi ile Aydın’ın Germencik ilçesi sınırlarındaki 3973 hektarlık alanda açılması planlanan sondaj noktaları orman ve tarım arazisinde kalıyor. Sondaj alanın etrafında ise zeytinlikler, narenciye ve incir bahçeleri yer alıyor. Sondaj alanı İzmir'in Havutçulu Mahallesine 1 kilometre, Aydın’daki Naipli Mahallesi’ne ise 1.7 kilometre uzaklıkta.

İLK BAŞVURU MAHKEMEDEN DÖNDÜ

Rama Enerji Şirketi ilk olarak 2020'de sondaj kuyusu açmak için başvuru yaptı ve 'ÇED Olumlu' kararı aldı. Ancak İzmir 5. İdare Mahkemesi, bilirkişi heyetinin projenin tarım arazilerine zarar vereceği yönündeki raporu nedeniyle ‘ÇED Olumlu’ kararını iptal etti. Danıştay da kararı onadı.

KOORDİYENİDEN ÇED SÜRECİ BAŞLADI

Şirket sondaj arama noktalarını da revize ederek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na yeniden başvuru yaptı. Bakanlık da yeniden ÇED süreci başlattı.

Öne Çıkanlar