Koza Altın'ın Gümüşhane'de açmak istediği maden ocağına onay: Çevresi yaylalarla çevrili

Koza Altın'ın Gümüşhane'de açmak istediği maden ocağına onay: Çevresi yaylalarla çevrili
Gümüşhane'de Gölönü Yaylası'na maden açmak isteyen Koza Altın'a bakanlık tarafından "ÇED gerekli değil" kararı verildi. Çevresi yaylalarla çevrili maden sahası, dere ve göllere de yakın bir mesafede bulunuyor.

Artı Gerçek - İzmir, Gümüşhane, Kayseri ve birçok noktada altın madeni işleten ve siyanürlü havuzlarda cevher zenginleştirme işlemi yapan Koza Altın İşletmeleri'ne bir maden için daha onay verildi. Gümüşhane Kürtün ilçesi Yaylalı köyünde Koza Altın İşletmeleri tarafından açılmak istenen kompleks cevher (gümüş, altın, bakır, demir, çinko) madeni için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil" kararı verildi.

Şirket tarafından 1923,26 hektarlık alan için maden işletme ruhsatı alınırken ilk etapta 22,04 hektarlık alan için izin alındı. Açık ocak olarak işletilecek olan sahaya 5 yıllık bir ömür biçilirken, yıllık 472 bin 500 ton maden çıkarılması planlanıyor. Alandan çıkarılacak olan madenler yine aynı şirket tarafından Gümüşhane'de işletilen Mastra Altın Madeni’ne nakledilecek ve burada işlenecek.

YAYLALARIN ORTASINDA

Kürtün ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta olan maden, Yaylalı Köyü’ne 2,65 kilometre, Yapraklık Yaylası'na 2,33 kilometre, Yılanlı Yaylası'na 2,28 kilometre, Taşbaşı Yaylası'na 2,19 kilometre, Anduzuk Yaylası'na 1,46 kilometre, Ramadanyurdu Yaylası 1,25 kilometre, Taşdibi Yaylası'na ise 894 metre uzaklıkta bulunuyor. Yine maden sahası Gölönü Yaylası içerisinde bulunuyor ve buradaki hanelere 410 metre uzaklıkta yer alıyor.

Maden sahası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre çayır-mera alanı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü sistemine göre ise yayla alanı üzerinde kalıyor. Maden sahasına en yakın dere ise kuşuçuşu 350 metre uzaklıktaki Gölönü Deresi ve onun kolları. Öte yandan sahasının kuşuçuşu yaklaşık 2,28 kilometre güneybatısında ise Kazıkbeli Gölü yer alıyor. (MA)

Öne Çıkanlar