Lice’deki yangın için acil müdahale çağrısı

Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Avukat Ahmet İnan ve Ekoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bilgiç, Lice’de devam eden yangına acil müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

Artı Gerçek - Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Gom ve Bamitnî köylerinde sabah saatlerinde başlayan yangın, yetersiz müdahale nedeniyle yayılmaya devam ediyor. Yerel kaynaklar, maddi ve manevi hasarın ağır olduğunu belirterek, köy sakinlerinin kısıtlı imkanlarla yangına müdahale etmeye çalıştığını aktardı.

'ALEVLER KÖYE YAKLAŞIYOR'

Gom ve Bamitnî köylerinde kısmi olarak söndürülen yangın ormanlık alanda devam ederken, Entax köyündeki yangın yerleşim alanlarına doğru yayılıyor. Köylüler, acilen havadan müdahale edilmesi çağrısında bulundu. Yangının olduğu Entax köyünden Mezopotamya Ajansı'na (MA) görüntü ulaştıran vatandaşın, görüntüde “Köye doğru yangın geliyor, kimse müdahale etmiyor, köye bir kilometre kaldı, kimse müdahale etmiyor” ifadelerini kullandığı görülüyor.

‘TAM TEŞEKKÜLÜ MÜDAHALE EDİLSİN’

Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Avukat Ahmet İnan, devam eden yangına acil müdahale çağrısında bulunarak, “Bölgenin yapısı itibariyle havadan müdahale olmazsa yangının kontrol altına alınamayacağı bir gerçektir. Biz buradan Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Komisyonu olarak yetkililere sesleniyoruz. Tam teşekkülü olarak bu yangına acil müdahale edilsin. Yoksa yüzlerce ağacın, insanın ve hayvanın yaşamı tehlike altındadır” diye konuştu.

‘KÖYLÜLERİN DURUMU RİSKLİ’

Ekoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bilgiç de “Lice’nin ağaçları yine yanıyor. Yangın Bamitnê ve Gom köylerine ulaştı. Köylülerin durumu riskli. Yaşamı ve yurdunu seven herkesin, köylülerin yakarışına ses vermeli ve orman yangını söndürmeli” çağrısında bulundu. (MA)

Öne Çıkanlar