Mahkeme Muğla'daki talana dur dedi: Marmaris'te imar değişikliği planına yürütmeyi durdurma kararı

Mahkeme Muğla'daki talana dur dedi: Marmaris'te imar değişikliği planına yürütmeyi durdurma kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Muğla 2. İdare Mahkemesi, Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi’nin açtığı davada, Bakanlığı’nın, Marmaris’te Erdoğan ailesinin dünürüne ait arazi için yaptığı imar plan değişikliği için 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi.

Artı Gerçek - Muğla 2. İdare Mahkemesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Marmaris’te Erdoğan ailesinin dünürüne ait arazi için yaptığı imar plan değişikliği için “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Uzun süredir Marmaris’deki doğa talanlarına karşı mücadele eden Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi gösterdikleri çabaların karşılığını bir kez daha aldı. Hisarönü Köyü, 142 parselde yaşlı bakımevi inşaası için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yaptığı imar planı değişikliğine mahkeme “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

BİLİRKİŞİ RAPORU DOĞA LEHİNE DÜZENLEDİ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Erdoğan ailesinin dünürüne ait arazide yaşlı bakımevi yapılmasının önünü açmak üzere imar plan değişikliğine gitme kararının iptali için açılan davalarda bilirkişi, doğa lehine rapor düzenleyerek davacıların haklılığını gösterdi.

TALANA ENGEL OLUNDU

1 Haziran 2023 günü iki tarafı dere, önü deniz olan ve 17 metrede sert zemin bulunan sulak alanda yapılmak istenen projeye, bilirkişi raporu doğrultusunda Muğla İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Muğla Mimarlar Odası ve Muğla Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleşen dayanışma, yaşam alanlarının korunması için verilen mücadelede karşılık buldu ve mahkemenin verdiği “yürütmeyi durdurma” kararı ile yapılmak istenen talana ve tahribata engel olundu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar