Mordoğan'da Akdeniz foklarının yaşam alanına kaçak tesis yapılmış

Mordoğan'da Akdeniz foklarının yaşam alanına kaçak tesis yapılmış
Mordoğan Ayıbalığı Mevkii’ndeki “For You35” işletmesinin denizin içine uzanan yapının kaçak olduğu tespit edildi. Fok balıklarının yaşam alanı olan noktadaki tesisle ilgili işlem yapılacağı belirtildi.

Artı Gerçek - Sualtı Araştırma Derneği (SAD) tarafından gündeme getirilen, İzmir Karaburun'a bağlı Mordoğan Ayıbalığı Mevkii'ndeki tesis Ulaştırma Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü tarafından incelendi. Tesisin kaçak olduğu anlaşıldı.

Evrensel'den Ramis Sağlam'ın haberine göre, nesli tehlike altındaki Akdeniz foklarının yaşam ve üreme alanı olan bölgedeki “For You35” adlı işletme kayalıklara çektiği dikenli tel ve çit ile deniz bağlantısını kesmişti.

SAD’ın yaptığı başvuru sonucunda, işletmede 8 Ağustos 2023 tarihinde bir inceleme yapıldı.

İşletmede yapılan denetimde bir dizi usulsüzlük tespit edilirken, iskelenin inşasına yönelik olarak resmi kurumdan evrak, belge ya da başvuru durumunu gösteren belge ibraz edilemedi.

Bakanlık, “For You35” adlı işletmenin iskelesinin onaylı imar planı ya da Rekreatif Amaçlı İskele Genelgesi kapsamında herhangi bir iznin olmadığını belirtti.

Bakanlık yaptığı tespitler doğrultusunda Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelik ve “İmar Mevzuatına Aykırı” yapılaşmanın 20. Maddesi başlığı altındaki 22. maddeye göre işlem yapılacak.

Foça-Karaburun bölgesi Türkiye’deki öncelikli 5 Akdeniz Foku Yaşam Alanı olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Alanları Komisyon Başkanı Hakan Barçın, Karaburun’da en önemli üreme mağaralarının bulunduğu alanda bu tesisi inşa etmeyi savunmanın hiçbir şekilde mümkün olmadığını söyledi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar