Porsuk Çayı yosun tuttu

Porsuk Çayı yosun tuttu
Porsuk Çayı’nın Adalar mevkiinin ilerisinde Porsuk Bulvarı boyunca devam eden 20-30 metrelik alanda yosunlar oluştu. Barajdan yeterince su gelmediği belirtildi.

Özgü ZAİM


ESKİŞEHİR - Porsuk Çayı’nın belirli bölgelerinde yosunların oluştuğu görüldü. Eskişehir Çevre Koruma ve Koruma Derneği’nden (ESÇEVDER) alınan bilgilere göre yosun oluşma sebebi Eskişehir’in içme suyu ihtiyacını karşılayabilmek adına barajda daha fazla su tutulması ve salınan suyun az olmasından kaynaklı.

ESÇEVDER Başkanı Sadık Yurtman, “Yosun oluşmasının sebebi suyun durgun olmasından oluşur. Yani barajdan çok fazla suyun gelmediğini gösterir. Çok fazla yağış da olmadığı için barajda daha fazla su tutuluyordur. Eskişehir'in içme suyu ihtiyacı porsuk barajından karşılandığı için de barajda çok daha fazla su tutuluyor demektir. Çünkü barajdaki su salınırsa içme suyunda azalma yaşanacaktır” dedi.

yurtman.jpeg

'İÇME SUYU İÇİN ÇÖZÜM ÜRETLİMELİ'

Gözlenen bu durumun Eskişehir’in içme suyu ihtiyacı için yeni kaynaklar bulunması gerekliliğini bir kez daha gösterirken Yurtman, "Sakarbaşı’ndan içme suyu getirilmek için DSİ ile bir protokol imzalanmıştı fakat bu konuda henüz bir girişim yok, bütçe de yetersiz kalıyor. Bu konuda iktidar milletvekillerinin üzerine düşmesi gerekiyor. Onlardan bu konuyla ilgili çalışmalar bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca küresel ısınma tehlikesine ve bunun sonucunda yaşanabilecek su kıtlığına karşın Eskişehir yetkililerinin alternatif su kaynakları bulup geleceğe yatım yapmasının önemi ortaya çıkıyor.

Öne Çıkanlar