Rize’de bu kez de millet bahçesi için deniz dolduruluyor

Rize’de bu kez de millet bahçesi için deniz dolduruluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Uzmanların risk uyarılarına rağmen Rize'de deniz dolgusu yapılarak 600 dönüm alana millet bahçesi inşa edilecek. Daha önce de deniz dolgusuyla havalimanı, şehir hastanesi ve lojistik liman yapılmıştı.

Artı Gerçek- Rize'de arazi yetersizliği sebebiyle deniz dolgusu devam ediyor. Denizi doldurarak havalimanı, şehir hastanesi ve lojistik liman yapımından sonra şimdi de millet bahçesi için deniz dolduruluyor.

Millet bahçesi, 250 dönümü daha önceden doldurulmuş alana 350 dönüm daha eklenerek toplamda 600 dönüm araziye yapılacak.

resim3.jpg

'EN MASUM DOLGU'

Uzmanların deniz dolgusu üzerine yapılan şehir hastanesinin risk taşıdığını söylemesine karşın, deniz dolgusu üzerine yapılacak olan millet bahçesi için Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin çevrecilik açısından en masum dolgu olduğunu söyledi. Metin, "Bu proje ile insanlar beton yığınından kurtulup yeşil alanlarda dolaşabilecek" dedi.

resim4.jpg

DALGAKIRAN YAPILACAK

Dolgu alanının Karadeniz'in dalgalarından korunması için 4 metre yükseltilen dolgu alanının önüne dalgakıranlar yerleştirilecek. DHA'da yer alan habere göre, fırtınaların dolguyu tahrip etmesinden tedirgin olduğunu söyleyen Metin, "Rize limanı mendireği belli bir yere kadar bu dolguyu koruyor. Dalganın deniz altındaki kısmını engellemek için yaptığımız 4 metre yüksekliğindeki betonarmenin önünde, denizden 4 metre altında 20-30 metre ileri kadar giden dalgakıran yapılacak" dedi.

resim2.jpg

İKİZDERE VADİSİ TAHRİP EDİLMİŞTİ

Rize'de yapılan Liman dolgusunda gerekli hammadde yani milyonlarca ton taş için Cengiz İnşaat İkizdere Vadisi'ni tahrip etmişti. Köylülerin ve çevrecilerin mücadelesine rağmen bu tahribat engellememişti.

KENT MERKEZİNİN ÜÇTE BİRİ DENİZ DOLGUSU ÜZERİNDE

Rize kent merkezinin üçte biri 1960'lı yıllarda deniz dolgusu ile kazanılan alana kurulu. Şehirde havalimanı ,lojistik liman ve şehir hastaneleri için de deniz dolduruldu.

En son yapılan deniz dolgusu alanındaki Şehir hastanesi, 340 bin metrekare alanda yedi milyon 700 bin ton taş kullanılarak denize dolgu üzerine inşa edildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar