Sapanca'da inşaat atığı karışan derede balık ölümleri

Sapanca'da inşaat atığı karışan derede balık ölümleri
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Ağustos 2021 16:15
A+ A-
Alabalık tesisi sahibi Bakar 'Buradan geçen su, içme suyu olarak da kullanılan Sapanca Gölü'ne akıyor. Bu suda balıklar yaşamadı, insanlar bu suyu nasıl içecek?' diye sordu.

Sakarya Sapanca'da, doğal güzelliğiyle bilinen İstanbuldere içerisinde yapılan bent inşaatı nedeniyle suya karışan çimentonun suyun rengini değiştirerek balık ölümlerine yol açtığı belirtildi. Yaklaşık 3 aydır bu sorunun devam ettiğini söyleyen alabalık tesisi yetkilileri, "Dere yataklarında devam eden çalışma hepimizi mağdur etti. Balıkların neredeyse tamamı öldü, dolayısıyla bu suyun insan sağlığına da zarar vereceğini düşünüyoruz. Gölde de yarın balık ölümleri başlayabilir" dedi.

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bulunan ve Sapanca Gölü'ne dökülen İstanbuldere içerisinde yapılan bent inşaatı nedeniyle suya karışan çimento ve diğer inşaat atıklarının alabalık tesisindeki balıkların ölümüne neden olduğu ifade edildi. 17 kilometre uzunluğundaki derede yaklaşık 3 aydır renk değişimi yaşandığını ifade eden alabalık tesisi yetkilileri, balık ölümlerinin kendilerini tedirgin ettiğini dile getirdi.
‘SUYUN RENGİNİN DEĞİŞTİĞİ GÜNÜN ERTESİNDE BALIKLARIN TAMAMI ÖLDÜ’

İşletme sahibi Deniz Bakar, "Bu su 3 ay öncesine kadar masmavi bir şekilde akardı. Bir sabah geldiğimizde suyun çok kirli aktığını gördük. Derenin yukarı kısımlarında bir inşaat çalışması var, bundan dolayı bu suyun kirli aktığını fark ettik. Daha sonra bir gün suyun köpüklü olduğunu ve lağım koktuğunu anladık. Ertesi sabah da balıkların tamamı öldü. Bu konuyla ilgili defalarca yetkililere bilgi verdik ama şu ana kadar en ufak bir sonuca ulaşamadık" diye konuştu.
‘BİNLERCE BALIĞIN ÖLDÜĞÜ SUYU İNSANLAR NASIL İÇECEK?’

Bakar ayrıca "Binlerce balık ölümüne sebep verdiler. Buradan geçen su, içme suyu olarak da kullanılan Sapanca Gölü'ne akıyor. Bu suda balıklar yaşamadı, insanlar bu suyu nasıl içecek?" diye sordu.
‘GÖLDE DE BALIK ÖLÜMLERİ BAŞLAYABİLİR’

Yetkililerin bir an önce önlem alması gerektiğini belirten işletmenin ortağı Cihan Karagöz de "Alabalık tesisimizde son 3 ay içerisinde dağdan gelen dere suyunun ciddi anlamda kirlendiğini gördük ve balık ölümleri yaşanıyor. Bu derelerden akan su Sapanca Gölü'ne de akıyor, bu yöredeki insanların içme suyuna karışmakta. Umarım yetkililer bu konuda bir önlem alır. Dere yataklarında devam eden çalışma hepimizi mağdur etti. Balıkların neredeyse tamamı öldü, dolayısıyla bu suyun insan sağlığına da zarar vereceğini düşünüyoruz. Gölde de yarın balık ölümleri başlayabilir" diye konuştu. (DHA)

Öne Çıkanlar