Tarlada bırakılan plastik atık, mikroplastiğe dönüşüp sofralara geliyor

Tarlada bırakılan plastik atık, mikroplastiğe dönüşüp sofralara geliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Tarımsal üretimin önemli merkezlerinden olan Çukurova’da bazı çiftçilerin tarımsal faaliyet sonrası kullandığı plastiklerin atıklarını tarlada bırakması, doğayı kirletiyor. Doç. Dr. Gündoğdu, 'Atıklar mikroplastiğe dönüşerek soframıza kadar geliyor' dedi.

Artı Gerçek-Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, tarımsal plastik kullanımının yıllık 400 bin tonu aştığını; çiftçilerin, kullandığı plastiği tarlada bıraktığını ve yeterli önlem alınmadığı için bunların yüzde 90’ının doğaya karıştığını söyledi. Doç. Dr. Gündoğdu bu durumun insan sağlığını tehdit ettiğini kaydetti.

zehir.jpg

Özellikle sera örtü poşetleri, damla sulama boruları, zirai ilaç ambalajları, plastik kasalar gibi atıkların yeteri kadar toplanmadığını anlatan Doç. Dr. Gündoğdu, “Bu atıklar, mikroplastiğe dönüşerek ürünlere ve su kaynaklarına bulaşıyor ve besin zinciriyle soframıza kadar geliyor. Kimyasal içerikli plastik atık, tarlada yetişen ürüne zarar veriyor” dedi.

'ZEHİR HAVAYA DA KARIŞIYOR'

DHA’ya konuşan Doç. Dr. Gündoğdu şunları söyledi:

“Bazı çiftçilerin bu atıkların toplamadıkları atıklar, ciddi miktarda plastiğin toprakta birikmesine yol açıyor. Bu atıkların bir kısmı rüzgarla birlikte taşınıyor. Bazı çiftçiler ise bu atıkları, kışın dona karşı ısı bariyeri oluşturmak için ya da anız içerisinde yakıyorlar. Böylece zehir havaya da karışıyor. Denetimlerin sıklaşması, yönetmeliklerin gözden geçirilmesi lazım.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar