Telli turnalar yuvaya döndü

Telli turnalar yuvaya döndü
Nesli tükenmekte olan telli turnalardan bir çift Amasya’nın Suluova ilçesinde kuş cenneti olarak bilinen Yedikır Baraj Gölü’ndeki yuvalarına döndü.

Mehmet MENEKŞE


AMASYA - Amasya'nın Suluova ilçesinde kuş cenneti olarak bilinen Yedikır Baraj Göleti bölgesinde son iki yıldır görüntülenen telli turna çifti, bu yıl da aynı yere gelerek yuva yaptı. Nesli tükenmekte olan telli turnaların Amasya’da görülmesi heyecan uyandırdı.

Telli turna çifti, Amasya Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerince takibe alındı. Müdürlüktenyapılan açıklamada, "Kışları güneyde, yazları da Amasya ve çevre illerde yaşayan göçmen kuş telli turnalar, bu sene de Suluova’daki yaşam alanlarına döndü. Suluova Yedikır Baraj Gölü’ne gelen telli turnalar, yeni yaptıkları yuvanın çevresinde tespit edildi. Telli turna kuşunun, önceki yıllarda üreme kaydı olan, geçtiğimiz yıllarda ve izleme esnasında yeni yuva yaptığı belirlenen yerlerde izleme çalışması Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü ve teknik elemanlarının katılımı ile yapıldı. Yaz mevsimini Amasya’da geçirecek olan telli turnalar, burada yumurtlayacak ve yavruları yetişkinliğe ulaşınca yeniden Sudan, Etiyopya, Çad gibi Afrika ülkelerine göç edecek" denildi.

TÜRKİYE'DE TELLİ TURNA KALMADI

Kuş gözlemcilerinin 2014-2017 yıllarındaki kayıtlarını içeren ve 2019 yılında yayımlanan Türkiye Üreyen Kuş Atlası'nda telli turnanın Türkiye'de üreyen nüfusunun kalmadığı belirtilmişti.

EDEBİYATA, TÜRKÜLERE, DEYİŞLERE KONU OLDU

Telli turnalar uzun yıllardır türkülere, deyişlere ve edebiyata konu oldu. Tek eşli olan telli turnalar Alevi-Bektaşi inancında sadakatin simgesi. Halk edebiyatında sevgiliyi ve haberciyi, Alevi-Bektaşi edebiyatında ise özellikle Hz. Ali’nin avazını temsil ediyor. Göçmen bir kuş olan telli turnanın dansı, uçuşu ve sadakati turna semahına da esin kaynağı oldu.

Öne Çıkanlar