Tersakan Çayı zehir saçıyor

Tersakan Çayı, yıllardır hayvan çiftlikleri, organize sanayi bölgesi ve Çeltek Kömür İşletmesinin atıklarıyla kirleniyor. Simsiyah akan ve kötü bir koku yayan Tersakan Çayı, Yeşilırmak Nehri'ni de kirletiyor.

Mehmet MENEKŞE


AMASYA - Samsun'da Ladik Gölü’nden doğan, Amasya'nın Suluova ilçesinde Gümüşsuyu ile birleşerek Yeşilırmak Nehri'ne dökülen Tersakan Çayı, evsel, sanayi ve hayvansal atıkların bırakılması sonucu Karadeniz Bölgesi'nin en kirli çayı haline geldi.

Amasya’nın Suluova ilçesindeki büyük ve küçük baş hayvan çiftliklerinin, tavuk çiftliklerinin, Suluova Organize Sanayi Bölgesinin, Çeltek Kömür İşletmesinin ve Amasya Şeker Fabrikasının atıkları Tersakan Çayı'na bırakılıyor. Bölgedeki işletmelerde ya arıtma tesisi bulunmuyor ya da düzenli olarak çalıştırılmıyor.

whatsapp-image-2023-12-04-at-14-01-51.jpeg

SİMSİYAH AKIYOR

Yüz kilometre uzunluğundaki Tersakan Çayı’nın rengi tamamen simsiyah ve çevreye kötü bir koku yayıyor. Tersakan Çayı'nda yıllardır yaşanan çevre felaketine yetkililer seyirci kalıyor. Zaman zaman işletmelere ceza kesiliyor ancak sorunu çözmek için bir adım atılmıyor.

whatsapp-image-2023-12-04-at-14-02-09.jpeg

DOĞAL HAYATI TEHDİT EDİYOR

Tarım ve yerleşim alanlarından geçerek, Yeşilırmak Nehri'n dökülen Tersakan Çayı doğal hayatı da tehdit ediyor. Her yıl Yeşilırmak Nehri'nde toplu balık ölümleri yaşanıyor. Tersakan Çayı'nda 20 yıl önce balık tutulduğu biliniyor.

whatsapp-image-2023-12-04-at-14-02-29.jpeg

Öne Çıkanlar