Türkiye'de kuraklık tablosu: 'Devlet destek vermezse köyümüzü terk edeceğiz'

Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'de kış aylarının yağışsız geçmesi kuraklık krizini beraberinde getirdi. Yağış almayan bölgelerdeki çiftçiler, maliyetlerinin arttığını, destek verilmezse metropollere gitmekten başka çarelerinin kalmayacağını söyledi.

Artı Gerçek - Türkiye genelinde kış aylarının yağışsız geçmesi beraberinde kuraklık endişesini de artırdı. Kar ve yağmur yağışı olmayınca ekinleri çimlenemeyen üreticiler, ocak ayında arazilerini sulamaya başladı.

Sonbahar aylarında ekilen hububat ürünlerinde şu an çimlenme gerçekleşmesi gerekirken yağış olmadığı için ekili araziler çimlenemedi. Tarım ve Orman Bakanlığı bu zamana kadar, baraj doluluk oranları ile ilgili bilgiler verirken, tarımsal kuraklıkla ilgili hiçbir açıklamada bulunmadı.

Çiftçiler, özellikle kuraklık ve dona karşı ürünlerine TARSİM (Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.) yaptırıyor. Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, TARSİM “1 dönüm poliçe maliyetinin bu yıl 700-800 TL olduğunu” çiftçinin ödemesinin mümkün olmadığını belirtiyor.

İskenderoğlu, “45 gündür bölgemize yağmur yağmadı. Çiftçilerimiz tedirgin. 15 gün içerisinde yağmur yağmazsa buğday arpa, nohut, mercimek tohumları bozulacak. Çıkanlar da kuruyacak” dedi.

'KURAKLIK FONU KURULMALI'

Hükümetin 45 gündür hiçbir adım atmadığını söyleyen İskenderoğlu, "Bakanlıktan herhangi bir açıklama yok. Sadece tedbir, tedbir… Başka bir şey demiyor, uygulama yok. Zaten çiftçi girdi maliyetleri altında ezilmiş durumda üstüne de kuraklık krizi gelince çiftçi bitti. Acil kullanım için fon devreye konulup çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi lazım. Çiftçilerimiz için kuraklık fonu kurulup ve fondan destek sunulması konusunda çağrıda bulunuyorum" diye konuştu.

'KÖYÜMÜZÜ TERK EDECEĞİZ'

Diyarbakırlı çiftçi Mustafa Tayfur da kuraklığa dikkat çekerek, “Her yer kupkuru 40-50 gündür yağmur yağmadı. Eğer yağmur yağmazsa devletten destek bekliyoruz. Devlet destek vermezse mecburen köyümüzü terk edip metropollere yerleşmeyi düşünüyoruz. Başka bir çaremiz yok” dedi.

'KAPATTIRDIĞIMIZ KUYULARI TEKRARDAN AÇTIRIYORUZ'

Konyalı çiftçi Hacı İyilik ise, kuraklık nedeniyle ekilen arazilerin çimlenmesi için arazilerini sulamaya başladıklarını söyledi. İyilik, “Bizim tarımsal sulamada kullandığımız kuyuların elektriklerin kuyularını kış aylarında kapatırız. Çünkü hiç saati yürümese bile (elektrik sayacı) 500-600 lira gibi bedellerde kayıp-kaçak bedeli alınıyor. Ama bu sene kapattırdığımız kuyuları tekrardan açtırıyoruz şimdi. Açtırma da ücretli. Kuyu kapama- açma ve kayıp-kaçak bedelinin çiftçilerden alınmasını istemiyorum. Şu anda kuraklıkla mücadele ediyoruz. Bu ülke için üretiyorsak devlet yetkililerin de bizleri korumasını istiyoruz” diye konuştu. (ANKA)

Öne Çıkanlar