Valilik 'durduruldu' demişti: Akbelen'de ağaç kesimi devam ediyor

Valilik 'durduruldu' demişti: Akbelen'de ağaç kesimi devam ediyor
Akbelen'de yapılan ağaç kesimi, dün Muğla Valiliği'nin yaptığı 'Durduruldu' açıklamasına rağmen bu sabah yeniden başladı. Çevreciler, "Alenen suç işliyorsunuz. Kesimi derhal durdurun" çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı köylüler ve aktivistlerin başlattığı doğa nöbeti 9. günüde devam ediyor.

Muğla Valiliği'nin ağaç kesimin durdurulduğunu açıklamasına rağmen sabah saatlerinde jandarma alanı ablukaya alarak kesime devam etti. İkizköy Direniyor Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “1 Ağustos Salı sabah 6:00 itibariyle nöbet alanımız jandarma tarafından kuşatıldı ve @tcmuglavaliligi'nin sona erdiğini iddia ettiği kesim çalışmalarının devam ettiğini görüyoruz. Alenen suç işliyorsunuz! Kesimi derhal durdurun!” denildi.

NE OLMUŞTU?

740 dönümlük Akbelen Ormanı, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji tarafından kesilmek istenmişti. 2021 yılında başlayan süreçle birlikte, İkizköylüler, ağaçlar kesilmesin diye ormanda kendilerine ait alanda nöbete başlamış, YK Enerji hakkında yasal yollara başvurmuştu. Akbelen Ormanı’nı kömür sahası olarak kullanmak isteyen YK Enerji’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinlere karşı açılan davalarda pek çok kez yürütmeyi durdurma kararı alınmış, fakat mahkeme kararları uygulanmamıştı. 2 yıldır devam eden eylemlerde farklı zamanlarda şirket tarafından ormana gönderilen işçiler, ağaçları kesmek isteyince yine jandarma müdahalesi ile karşılaşılmıştı. İkizköy Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamalarda, bugün için ormana girileceği ve ağaçların kesileceği belirtilmişti. Jandarma gözetiminde başlatılan ağaç kesimine karşı köylüler yetkilileri yasalara uymaya çağırıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar