Tolstoy’un üçüncü kuşak torunu evini Ukraynalı mültecilere açtı

Tolstoy’un üçüncü kuşak torunu evini Ukraynalı mültecilere açtı
Yayınlanma:
A+ A-
Leo Tolstoy'un üçüncü kuşak torunu Marta Albertini (Sağ) Ukraynalı Anastasia Sheludko ve annesine kucak açtıı.

Dünyaca ünlü Rus yazar Tolstoy’un İsviçre’de yaşayan torununun kızı Marta Albertini, savaştan kaçan Ukraynalı mülteci bir anne ve kızına evini açtı. Marta Albertini yaşananlarla ilgili olarak "Dedem şimdi olup bitenleri görseydi perişan olurdu" dedi.

Lev Tolstoy’un İsviçre’de yaşayan torununun kızı 84 yaşındaki Marta Albertini, savaştan kaçan Ukraynalı mülteci bir anne ve kızına kucak açtı.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre; Marta Albertini’nin, İsviçre’nin ünlü kayak merkezi Crans-Montana yakınlarındaki Lens köyünde sahibi olduğu bir apartman dairesinde artık Ukraynalı Anastasia Sheludko ve annesi yaşıyor.

Lens köyü dışında bir dağ evinde yaşayan Albertini, yine köyün içinde bir süre önce satın aldığı apartman dairesinde kendilerini toparlayana kadar 24 yaşındaki Ukraynalı genç kızı ve annesini ağırlayacak.

‘DEDEM ŞİMDİ OLUP BİTENLERİ GÖRSEYDİ PERİŞAN OLURDU’

Albertini, Rus işgalinin başlamasının ardından Ukraynalı mülteciler için bir şeyler yapmak ihtiyacı hissettiğini belirterek, "Bu tamamen içgüdüsel bir duyguydu" dedi.

Tolstoy’un kendisinin de 1850’li yıllarda Kırım Savaşı ve Sivastopol kuşatmasını yaşadığını hatırlatan Marta Albertini, "Dedem şimdi olup bitenleri görseydi perişan olurdu" dedi. Albertini, kendisinin de Tolstoy sülalesinden gelip Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup göndererek savaşa karşı olduğunu belirten aile üyelerinden biri olduğunu söyledi.

‘MASUM BİR ÜLKENİN İŞGALİNE KARŞIYIZ’

"Bütün aile üyeleri olarak şu anda işlenen dehşetlere, masum bir ülkenin işgaline karşıyız. Bizim için sesimizi duyurmak önemliydi" diyen Albertini, savaşın etkilerini kendisini çok sarstığını ekleyerek, "Avrupa, dünya bu savaştan sonra eskisi gibi olmayacak" ifadesini kullandı.

İsviçre’ye bir kaç yıl önce gelip yerleşmeden önce Fransa ve İtalya’da yaşayan Marta Albertini, geçen yıl üç nesil Tolstoy kadınlarını anlatan bir kitap yayınlamıştı.

Öne Çıkanlar