10 İsrailli, dört Taylandlı rehine Kızılhaç'a teslim edildi

10 İsrailli, dört Taylandlı rehine Kızılhaç'a teslim edildi
İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden 10 İsrailli kadın ve çocuk esir ile dört Taylandlının Uluslararası Kızılhaç Komitesi konvoyuna teslim edildiğini duyurdu. Geçtiğimiz saatlerde iki de Rusya vatandaşı rehine serbest bırakılmıştı.

Artı Gerçek - Hamas ile İsrail arasındaki 6. takas kapsamında 14 rehine Hamas tarafından serbest bırakıldı. İsrail Ordu Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Kızılhaç yetkilileri, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elindeki 10 İsrailli kadın ve çocuk rehinenin yanı sıra dört Tayland vatandaşının konvoylarına teslim edildiğini bildirdi.

Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Macid El- Ensari ise, 10 İsrailliye ek olarak dört Tayland vatandaşının da Kızılhaç tarafından teslim alındığını doğruladı.

Filistinli Esirler Cemiyeti'nden yapılan açıklamada da İsrail cezaevlerinde tutulan 30 Filistinli esirin serbest bırakılacağı belirtilmişti.

Hamas ve İsrail arasında Gazze Şeridi'nde çatışmalara verilen "insani ara"nın salıdan perşembeye uzatılması konusunda uzlaşı sağlanmıştı. Mutabakat kapsamında, her gün Gazze'deki 10 İsrailli kadın ve çocuk rehine ile İsrail hapishanelerindeki 30 kadın ve çocuk esirin serbest bırakılması kararlaştırılmıştı.

İKİ RUSYA VATANDAŞI SERBEST BIRAKILMIŞTI

İsrail ordusu, akşam saatlerinde Hamas'ın serbest bıraktığı iki Rusya vatandaşı İsraillinin ülkelerine ulaştığını bildirmişti.

Hamas ise söz konusu iki esirin Rus vatandaşı olduğunu belirterek, bu esirlerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çabalarından dolayı serbest bırakıldığını vurgulamıştı.

İsrail basını söz konusu esirlerin Rusya vatandaşlığı bulunan iki İsrailli olduğunu yazmıştı.

Böylece Hamas, 29 Kasım'da 16 rehineyi serbest bıraktı.

BÜTÜN FİLİSTİNLİ ESİRLERİN SERBEST BIRAKILMASI ŞARTI

Hamas, İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinlilerin serbest bırakılmasına karşılık tüm İsrailli rehine askerleri serbest bırakmaya hazır olduğunu da açıkladı.

Açıklamayı, Gazze'deki hükümetin eski Sağlık Bakanı Bassem Naim Afrika'da düzenlenen konferansta yaptı.

Taraflar arasında sağlanan mutabakata göre çatışmalara verilen "insani ara" perşembe sabahı yerel saatle 07.00'de (TSİ 08.00) sona eriyor.

Hamas ve İsrail arasında Gazze Şeridinde çatışmalara verilen "insani aranın" uzatılması için arabulucularla müzakereler devam ediyor. (AA)

Öne Çıkanlar