Hamas iki Rus rehineyi serbest bıraktı

Hamas iki Rus rehineyi serbest bıraktı
Hamas, Rusya vatandaşı iki rehineyi serbest bıraktıklarını duyurdu. İki kadın rehinenin 50 yaşındaki Elena Trupanov ve 73 yaşındaki annesi Irena Tatti olduğu açıklandı.

Artı Gerçek - Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 'çabalarına yanıt olarak' iki Rusya vatandaşı rehinenin serbest bırakıldığını duyurdu.

Reuters, Rusya vatandaşı iki İsrailli rehinenin Kızılhaç'a teslim edildiğini belirtti.

IDF sözcüsü birimi, ikilinin Kızılhaç tarafından Mısır'a nakledildiğini ve yakında İsrail kuvvetlerine teslim edileceğini doğruladı.

Haaretz'de yer alan bilgiye göre serbest bırakılan Rus vatandaşlığına sahip iki İsrailli rehine, 50 yaşındaki Elena Trupanov ve 73 yaşındaki annesi Irena Tatti'ydi.

Üst düzey Hamas yetkilisi Musa Ebu Marzuk, mevcut rehine takası ve geçici ateşkes anlaşmasının uzatılıp uzatılmayacağına bakılmaksızın, Rusya vatandaşı olan tüm rehineleri serbest bırakacaklarını açıklamıştı.

Marzuk, bunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e teşekkür amacıyla yapacaklarını söylemişti.

İDF: HAMASIN ELİNDE HALEN 159 REHİNE VAR

İsrail Silahlı Kuvvetleri (IDF) sözcüsü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, asker ve sivillerden oluşan 159 rehinenin halen Gazze'de Hamas tarafından tutulduğunu söyledi.

RUSYA'DA FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENMİŞTİ

Dün, (28 Kasım) Filistin'in Moskova Büyükelçiliğinde 29 Kasım'da kutlanan Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü sebebiyle etkinlik düzenlenmişti.

Etkinliğe, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Filistin'in Moskova Büyükelçisi Abdel Hafız Nofal, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve diplomatik misyon temsilcileri katılmıştı.

Filistin'in Moskova Büyükelçisi Nofal, burada yaptığı konuşmada, etkinliğe katılanlara desteğinden dolayı teşekkür ederek, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın güne özel mesajını okudu.

Putin'in Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi Bogdanov da Putin'in, Abbas'a gönderdiği mektubu okumuştu.

PUTİN: RUSYA, FİLİSTİN HALKININ KENDİ DEVLETİNİ KURMASINDAN YANA

Putin, mektubunda Filistin'deki duruma değinerek, şunlara yer vermişti:

"Kanlı çatışmalar Filistin'in sivil halkına acılar yaşatıyor ve bu zamanda Rusya'nın, halkınızın, başkenti Doğu Kudüs ile 1967 sınırları içerisinde kendi egemen devletini kurma meşru hakkını hayata geçirmesinden yana tutarlı pozisyonunun teyit edilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu, Filistin-İsrail meselesine kapsamlı, uzun vadeli ve adil çözümün sağlanması için temel koşuldur. Ortak çabalarla, Rusya ve Filistin arasındaki geleneksel dostane ilişkilerin, çeşitli alanlarda karşılıklı çıkar sağlayan işbirliğinin daha da geliştirilmesini sağlayabileceğimizden eminim."

ANLAŞMANIN UZATILMASI GÜNDEMDE

Öte yandan, İsrail ile Hamas arasında Katar arabuluculuğunda Gazze'de sağlanan geçici ateşkesin ikinci kez uzatılması gündemde. Hamas'a yakın bir kaynak, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada örgütün "ateşkesi dört günlüğüne uzatmaya istekli olduğu yönünde arabuluculara bilgi verdiğini" söyledi. Kaynak, Hamas'ın bu sürede "kendisinin, diğer direniş örgütlerinin ve başka tarafların elindeki İsrailli esirleri, mevcut anlaşmanın koşulları çerçevesinde bırakabileceğini" söyledi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar