10 yıl sonra bir ilk: Putin geleneksel yıl sonu konuşmasını yapmayacak

10 yıl sonra bir ilk: Putin geleneksel yıl sonu konuşmasını yapmayacak
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in her yıl sonunda yaptığı gelenksel uzun basın toplantısını yağmayacağı duyuruldu. Bu 10 yıl içinde ilk kez gerçekleşiyor.

Artı Gerçek- 10 ayı geride bırakan Ukrayna-Rusya savaşı devam ederken Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geleneksel yıl sonu basın toplantısını yapmayacağını duyurdu.

Ancak iptalin gerekçesi kamuoyuna açıklanmadı.

Bu etkinlik, Putin'in takviminde önemli bir yer kaplıyor ve ona, muhabirlerle dört saatten uzun sürebilen bir soru-cevap oturumu sırasında sorunlara hakimiyetini ve dayanıklılığını sergileme şansı veriyor.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov kendisine yöneltilen basın toplantısının tarihinin ne zaman olduğuna ilişkin soruya, "Büyük basın toplantısına dair şunu söyleyebilirim; yıl başından önce olmayacak" yanıtını verdi.

Putin'in gazetecilerle konuşmak için başka yollar bulacağını söyleyen Peskov daha önce yurtdışı ziyaretlerinde benzer basın toplantıları yaptığını hatırlattı.

'BİRLİĞİN DURUMU' KONUŞMASININ TARİHİ BELLİ DEĞİL

Peskov, ABD başkanının yıllık Birliğin Durumu konuşmasına benzer şekilde, Putin'in Rusya parlamentosunun her iki meclisinde yapacağı yıllık konuşması için daha sonra bir tarih bildireceğini de söyledi.

Putin ayrıca geleneksel olarak her yıl halkla, "Vladimir Putin ile Doğrudan Hat" adlı dev bir televizyon görüşmesi düzenliyor. Haziran ayında yapılması planlanan bu "maraton toplantı" da ertelenmiş ve yeni bir tarih belirlenmemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar