Rus 'ölüm taciri' Victor Bout aşırı milliyetçi partiye katıldı

Rus 'ölüm taciri' Victor Bout aşırı milliyetçi partiye katıldı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD ile Rusya arasında gerçekleşen tutuklu takası sonucu serbest bırakılan Victor Bout, aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Parti'ye katıldı. Törende konuşan LDPR lideri Bout'a "Rusya'nın en iyi siyasi partisine katıldığı için" teşekkür etti.

Artı Gerçek - ABD ile Rusya arasında perşembe günü gerçekleşen tutuklu takasında ABD'li basketbol yıldızı Brittney Griner karşılığında serbest bırakılan Rus silah tüccarı Victor Bout, Rusya'da faaliyet gösteren aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Parti'ye (LDPR) katıldı.

Telegram'da yayınlanan bir videoda, Bout'un yanında konuşan LDPR lideri Leonid Slutsky, "Verdiği karar için Viktor Anatolieviç'e (Bout) teşekkür etmek ve onu Rusya'nın en iyi siyasi partisi saflarına kabul etmek istiyorum" dedi.

ESKİ SOVYET ÜLKELERİNİN FETHİNİ SAVUNAN PARTİYE KATILDI

Liberal Demokrat Parti (LDPR) 1991'de kurulduğundan beri katı, aşırı milliyetçi bir ideolojiyi benimsiyor ve Rusya'nın eski Sovyetler Birliği ülkelerini yeniden fethetmesini talep ediyor.

1990'larda iktidar için ciddi bir aday olarak görülmesine rağmen, LDPR o zamandan beri Rusya'nın siyasi sisteminde ikincil bir rol üstlendi. Pek çok konuda Kremlin'e destek sunan parti, iktidardaki Birleşik Rusya bloğuna sembolik bir muhalefet yürütüyor.

2007'de, bir önceki yıl eski Rus casusu Alexander Litvinenko'yu öldürmekten İngiltere'de aranan eski bir KGB ajanı olan Andrei Lugovoy, LDPR'den aday olarak seçimlere girmiş ve parlamentoya girmeye hak kazanmıştı.

LDPR partisinin kurucusu ve uzun süre lideri olan Vladimir Jirinovski nisan ayında ölmüştü.

ÖLÜM TACİRİ' LAKAPLI VICTOR BOUT KİMDİR?

Nicholas Cage'in başrolünde oynadığı 2005 tarihli "Lord of War" (Savaş Tanrısı) filmine de ilham veren Victor Bout savaş ağalarına ve uluslararası toplumdan dışlanmış hükümetlere ve silahlı gruplara silah satmış ve dünyanın en çok aranan ismi olmuştu.

Bout'un silah sattıkları arasında Sierra Leone'deki milisler, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bir uluslararası savaş suçları mahkemesi tarafından mahkum edilen ilk lider olan Liberya'nın eski devlet başkanı Charles Taylor'ın güçleri ve Taliban da yer almıştı.

"Ölüm Taciri" lakaplı Bout'un gizli kariyeri 2008'de Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bir otelde ayrıntılı bir ABD operasyonuyla sona ermişti.

Bout yakalandığı sırada Kolombiya'daki FARC gerillalarına silah sattığını zannediyordu. Rus hükümetinin öfkesine yol açan tutuklamadan iki yıl sonra Bout, ABD'ye iade edildi.

Bout "teröristleri desteklemek" ve "Amerikalıları öldürmek için komplo kurmaktan" 25 yıl hapis cezası almıştı ve 12 yıldır ABD'de cezaevindeydi.

Victor Bout, önceki gün devlet destekli Rus televizyonu Russia Today'e (RT) konuşmuş ve Ukrayna ile savaşta olan Rusya'yı "tüm kalbiyle" desteklediğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar