Serbest kalan 'Ölüm Taciri' ABD'den çizimlerini geri istiyor

Serbest kalan 'Ölüm Taciri' ABD'den çizimlerini geri istiyor
ABD ve Rusya arasındaki tutuklu takasının yankıları devam ediyor. ABD'de Cumhuriyetçiler Biden'ı takas nedeniyle eleştirirken Rusya'da Putin'e övgüler dizildi. Bout'un eşi ise Rus basınına yaptığı açıklamada eşinin ABD'den çizimlerini istediğini söyledi.

Artı Gerçek- ABD ile Rusya arasında dün yapılan tutuklu takası sonucu serbest kalarak ülkesi Rusya'ya geri dönen "Ölüm Taciri" lakaplı eski silah tüccarı Victor Bout'un ABD'de kalan belgeleri ve çizimlerini istediği açıklandı.

Rus haber ajansı TASS'a konuşan Bout'un eşi Alla Bout eşinin uzun yolculuk sonrası çok yorulduğunu ve evde dinlendiğini belirterek "Viktor Anatolyeviç çok kötü hissediyor. Gerçekten çok yorgun. Üç gündür uyumadı. Umarım tüm belgeleri ve çizimleri yakında Rusya'nın ABD'deki büyükelçiliğine teslim edilir" dedi.

Eşinin ABD ile Rusya arasındaki tutuklu takası sırasına kötü muamele görmediğini de anlatan Alla Bout "Victor onu besledikleri için ABD tarafına müteşekkir. Son 12 yıl boyunca yeterli yemek yemediğini söyledi. Ona iyi ve saygılı şekilde davranmışlar. (Takas sırasında) Zincir ya da kelepçe kullanmamışlar" ifadelerini kullandı.

2012'de yaptığı silah ticaretleri nedeniyle ABD'de 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Victor Bout dün Rusya'da uyuşturucu madde bulundurmak suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırılan ABD'li kadın basketbol oyuncusu Brittney Griner ile takas edilmişti. Abu Dabi'de yapılan takasta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de arabuluculuk yapmıştı.

KREMLİN: İKİLİ İLİŞKİLERDEKİ KRİZİN AŞILMASINA YÖNELİK ADIM OLARAK GÖRÜLMEMELİ

Diğer yandan Kremlin'den tutuklu takası hakkında açıklama yapıldı.

TASS'a konuşan sözcü Dmitriy Peskov takasın ABD ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerde iyileşme adımı olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Peskov "Görüşmeler münhasıran takas konusu üzerineydi. Bunun ikili ilişkilerdeki krizin aşılmasına yönelik bir adım olabileceğine dair herhangi bir varsayımsal sonuç çıkarmak muhtemelen yanlış. İkili ilişkiler kötü durumda kalmaya devam ediyor”

RUS MEDYASINDA PUTİN'E ÖVGÜ, ABD'DE BIDEN'A ELEŞTİRİ

Rus devlet medyası tutuklu takasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e övgüler dizdi.

Rus parlamentosunun alt kanadından milletvekili Maria Butina, Bout'un eşi ve annesinin yanında devlet televizyonuna verdiği demeçte, "Bu, Amerika'nın bir teslimiyetidir. Amerika yenilgisini gösterirken Rusya'nın kendi yolundan ayrılmadığını gösteriyor. Rusya onu unutmadı" dedi.

Devlet tarafından finanse edilen Russia Today'in (RT) yazı işleri müdürü Margarita Simonyan ise takasın Rusya'nın sonunda "kazanacağını" gösterdiğini çünkü Washington'ın casusluk suçundan hüküm giymiş bir ABD'liyi (Paul Whelan) Rusya'da cezaevinde bırakmayı seçtiğini söyledi.

ABD'de ise eski Başkan Donald Trump dahil bazı Cumhuriyetçiler takası eleştirdi.

Trump basketbolcu Griner'ın neden dünyanın en büyük silah satıcılarından biriyle takas edildiğini ve takasta neden Paul Whelan'ın yer almadığını sorarak sosyal medya hesabından "ABD için ne 'aptalca' ve vatanseverlikten uzak bir utanç!!!" diye yazdı.

ÖLÜM TACİRİ' LAKAPLI VICTOR BOUT KİMDİR?

Nicholas Cage'in başrolünde oynadığı 2005 tarihli "Lord of War" (Savaş Tanrısı) filmine de ilham veren Victor Bout savaş ağalarına ve uluslararası toplumdan dışlanmış hükümetlere ve silahlı gruplara silah satmış ve dünyanın en çok aranan ismi olmuştu.

Bout'un silah sattıkları arasında Sierra Leone'deki milisler, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bir uluslararası savaş suçları mahkemesi tarafından mahkum edilen ilk lider olan Liberya'nın eski devlet başkanı Charles Taylor'ın güçleri ve Taliban da yer almıştı.

"Ölüm Taciri" lakaplı Bout'un gizli kariyeri 2008'de Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bir otelde ayrıntılı bir ABD operasyonuyla sona ermişti.

Bout yakalandığı sırada Kolombiya'daki FARC gerillalarına silah sattığını zannediyordu. Rus hükümetinin öfkesine yol açan tutuklamadan iki yıl sonra Bout, ABD'ye iade edildi.

Bout "teröristleri desteklemek" ve "Amerikalıları öldürmek için komplo kurmaktan" 25 yıl hapis cezası almıştı ve 12 yıldır ABD'de cezaevindeydi.

Tacikistan'ın Duşanbe kentinde 1967'de doğan Bout, Sovyetler Birliği ordusunda askeri tercüman olarak görev yapmıştı ve birçok dili akıcı şekilde konuşabiliyordu.

1991'de Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından eski Sovyet silahlarını ucuza sattığı için Afrika, Asya ve Güney Amerika'da çok sayıda müşteri buldu. Silah teslimatlarını ise Sovyetler dönemine ait uçaklarla yapıyordu.

Rusya şu ana kadar Victor Bout'un masum olduğunu savunuyordu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar