Telefon dinleme davası: Prens Harry 132 yıl sonra mahkemede ifade veren ilk kraliyet ailesi üyesi oldu

Yayınlanma:
A+ A-
Prens Harry "telefon dinleme ve yasa dışı yollarla özel bilgi toplama" suçlamasıyla mahkemede tanık kürsüsüne çıktı, ifade verdi, avukatların çapraz sorgusuyla karşı karşıya kaldı. 132 yıl sonra ilk kez bir kraliyet ailesi üyesi mahkemede ifade verdi.

Artı Gerçek - İngiltere'de tabloid gazetelere açtığı davalarla gündeme gelen Sussex Dükü Prens Harry, "telefon dinleme ve yasa dışı yollarla özel bilgi toplama" suçlamasında bulunduğu davanın ikinci duruşması için Londra'daki Yüksek Mahkeme'sinde tanık kürsüsünde bugün ifade verdi. Böylece İngiltere'de 132 yıl sonra ilk kez üst düzey bir kraliyet ailesi üyesi tanıklık yapmış oldu. Prens Harry duruşmada telefon korsanlığının İngiliz basınında endüstriyel ölçekte gerçekleştirildiğini ve Yüksek Mahkeme'nin kendisinin mağdur olmadığına karar vermesi durumunda "adaletsizlik yapıldığını" düşüneceğini söyledi.

Harry kendisinin ve diğer 100 kişinin, 1991 ile 2011 yılları arasını kapsayan yasadışı eylem iddiaları nedeniyle açtığı davanın duruşmasında zaman zaman Daily Mirror, Sunday Mirror ve Sunday People'ın yayıncısı Mirror Group Newspapers'ın (MGN) avukatı Andrew Green ile hararetli şekilde tartıştı. Davacılar MGN'deki kıdemli editörler ve yöneticilerinin telefon korsanlığını bildiklerini, bunu onayladıklarını ve özel dedektiflere aldatmaca yoluyla bilgi almaları talimatını verdiklerini iddia ediyorlar.

'TELEFON KORSANLIĞININ ENDÜSTRİYEL ÖLÇEKTE OLDUĞUNA İNANIYORUM'

Avukat Green ise duruşmada Harry'nin telefon korsanlığının kurbanı olduğunu gösteren hiçbir cep telefonu verisi olmadığını iddia etti ve bunu, medya patronu Rupert Murdoch'un şu anda kapatılmış olan News of the World gazetesinin eski kraliyet editörünün mahkumiyetine yol açan 2005 tarihli bir polis soruşturmasıyla karşılaştırdı. Green, Prens Harry'e "Mahkeme hiçbir MGN gazetecisi tarafından hacklenmediğinizi tespit ederse rahatlar mısınız yoksa hayal kırıklığına mı uğrarsınız?" diye sordu. Harry yanıtında "Bu spekülasyon olurdu. O zamanlar telefon korsanlığının en az üç gazetede endüstriyel ölçekte olduğuna inanıyorum ve bu konuda şüphe yok. Mirror Group'un bilgisayar korsanlığını kabul ettiği göz önüne alındığında, bana ve iddialarıyla arkamdan gelen diğer kişilere karşı bir karara varılırsa evet, biraz haksızlık hissederim" dedi. Green'in, Harry'nin "mağdur olmayı istediği" yönündeki yorumuna yanıt olarak ise Prens Harry "Kimse telefonun hacklenmesini istemez" yanıtını verdi.

GAZETELER PRENS HARRY'NİN MAĞDUR OLDUĞUNA İLİŞKİN KANIT OLMADIĞI İDDİASINDA

Mirror Group Newspapers (MGN) daha önce mülkiyetindeki gazetelerin telefon korsanlığına (mobil sesli mesajların yasa dışı olarak dinlenmesi) karıştığını kabul ederek 600'den fazla iddiayı çözüme kavuşturmuştu. Sanık avukatı Green, Prens Harry'nin mağdur olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını öne sürdü. Green kişisel bilgilerin bir kısmının Buckingham Sarayı'nın kıdemli yardımcılarından geldiğini veya onların izniyle verildiğini savundu. Prens Harry ise Afganistan'da savaşa dönmesine izin verilmediğiyle ilgili bir makaleye atıfta bulunarak, "Kraliyet kaynağına bu kadar çok şeyin atfedilmesi şüpheli" dedi.

'BASININ ELİNE KAN BULAŞTI'

Harry, 50 sayfalık yazılı tanık ifadesinde ve sorgulamasında, basının eline kan bulaştığını, ergenliğini mahvettiğini, arkadaşları ve sevgilileriyle ilişkilerini mahvettiğini ve 1996'da öğrenci olduğu zamandan beri paranoya ve güvensizlik ektiğini söyledi. Prens'in bazı iddialarını "spekülasyon" olarak nitelendiren Green Prens Harry'nin ayrıntılarının hukuka aykırı olarak elde edildiğini iddia ettiği ve çoğu eski sevgilisi Chelsy Davy ile olan ilişkisiyle ilgili olan 33 gazete makalesini ayrıntılı olarak sorguladı. Prens Harry, ayrılıkları hakkında bildirilen mahrem detayların ve bir striptiz kulübünü ziyaret ettiğine dair tartışmaların telefon hackleme yoluyla elde edildiğini söylerken, Green bunların daha önce başka yerlerde geniş çapta rapor edildiğini öne sürdü.

Avukat Green, yaklaşık yedi buçuk saatlik sorgulamayı tamamlarken, 15 yıllık bir süre boyunca telefonunun sürekli olarak her gün hacklenmesinin prensin davası olup olmadığını sordu. "Her gün oluyor olabilir, bilmiyorum" dedi. Hacklendiğine dair herhangi bir kanıt olup olmadığı sorulduğunda ise Prens Harry "Burada olmamın nedenlerinden biri de bu" sözlerini sarf etti.

Prens Harry, 2020 yılında Kraliyet görevlerinden ayrılarak Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınmıştı. O günden bu yana İngiliz mahkemelerindeki hukuk savaşını sürdürüyor. Bu dava, Prens Harry'nin İngiliz medyasına açtığı çok sayıdaki davadan yalnızca biri. Prens, Mirror grubu dışında ülkedeki diğer medya kuruluşlarına da "mahremiyeti ihlal" davası açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar