1986'dan beri bir ilk: Galapagos'ta yavru pembe iguanalara yeniden rastlandı

1986'dan beri bir ilk: Galapagos'ta yavru pembe iguanalara yeniden rastlandı
Yayınlanma:
A+ A-
Ekvador'a bağlı Galapagos Takımadaları'nın sadece tek bir adasında yaşayan pembe iguananın yavrularına yaklaşık 37 yıl sonra yeniden rastlandı. Ulusal park görevlileri pembe iguana yumurtaları ve genç bir neslin varlığını belgelediklerini açıkladı.

Artı Gerçek - Bilim insanları Ekvador'a bağlı Galapagos Takımadaları'nının sadece tek bir adasında yaşayan pembe iguanalarının yavrularına on yıllar sonra ilk kez yeniden rastladı.

Boyları 47 santimetreye ulaşabilen pembe iguanalara ilk kez 1986'da ulusal park görevlileri rastlamış ve bu iguanaların ayrı bir tür olarak sınıflandırılması yıllar almıştı.

Sadece Galapagos Takımadaları'na bağlı Isabela Adası'ndaki Wolf Volkanı'nın eteklerinde yaşayan bu sürüngenler kritik olarak tehlike altındaki endemik bir tür olarak kabul ediliyor. Ve sayılarının sadece birkaç yüz olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları hareket sensörlü kameralar kullanarak yaptıkları son keşfinde adada pembe iguana yumurtaları ve genç bir neslin varlığını belgelediklerini duyurdu.

Galapagos Ulusal Parkı Direktörü Danny Rueda salı günü yaptığı açıklamada, "Bu keşif, pembe iguanayı kurtarmak için ileriye dönük bir yol belirlememize olanak tanıyan önemli bir adımı işaret ediyor" dedi.

Milli park direktörü pembe iguanaların nüfuslarının adaya dışarıdan gelen türler, özellikle de kemirgenler tarafından tehdit altında olduğunu belirtti.

Rueda, "Varlıklarını savunmasız hale getiren tüm yönleri bilmek, özellikle istilacı türlere karşı zamanında önlem almamıza ve böylece bu kırılgan ekosistemlerin doğal döngülerini kesintiye uğratmaktan kaçınmamıza izin verecektir" dedi.

Charles Darwin'in evrim kuramını oluşturmasında önemli rol oynayan Galapagos Takımadaları'nda dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan pembe iguana, dev Galapagos Kara Kaplumbağası ve Uçamayan Karabatak (Phalacrocorax harrisi) gibi hayvanlar yaşıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar