24 Eylül olaylarını üstlenmişti: Radoicic adli kontrol ve Kosova'ya gitmeme şartıyla serbest

24 Eylül olaylarını üstlenmişti: Radoicic adli kontrol ve Kosova'ya gitmeme şartıyla serbest
Yayınlanma:
A+ A-
Kosova'nın kuzeyinde 10 gün önce yaşanan çatışmaları üstlenmesinin ardından dün gözaltına alınan Kosovalı Sırp siyasetçi Milan Radoicic serbest bırakıldı. Radoicic'e Kosova'ya seyahat yasağı ve adli kontrol şartı getirildi.

Artı Gerçek - Kosova'nın kuzeyinde 24 Eylül'de yaşanan ve aralarında bir Kosovalı polisin de bulunduğu dört kişinin ölümüne yol açan çatışmaların sorumluluğunu üstlenen Milan Radoicic, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olayları tek başına planladığını söyleyen Sırp Listesi Partisi Başkan Yardımcısı, dünden bu yana yasadışı ateşli silah üretimi ve bu silahların Kosova'ya kaçırılması şüphesiyle gözaltındaydı.

Sırbistan Yüksek Mahkemesi'nden yapılan açıklamada, Radoicic'e Kosova'ya girme yasağı getirildiği ve Sırbistan pasaportuna el konulduğu vurgulandı. Karar uyarınca Radoicic, Sırbistan'ı terk edemeyecek ve ayda iki kere karakola imza vermek zorunda olacak.

OLAYLARI TEK BAŞINA PLANLADIĞINI SÖYLEMİŞTİ

AA'nın aktardığına göre Radoicic, 29 Eylül'de avukatı aracılığıyla dört kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları tek başına planladığını ve partiden istifa ettiğini açıklamıştı. Sırbistan İçişleri Bakanlığı ise dün, Belgrad'da bir apartman dairesine yapılan baskında, Radoicic'in gözaltına alındığını duyurmuştu.

KOSOVA'NIN KUZEYİNDE 24 EYLÜL'DE YAŞANANLAR

Bölgede, yerel seçimlerin ardından patlak veren ve aylardır süren gerginlik, 24 Eylül sabahı çoğunlukla Sırpların yaşadığı Banjska'da yolu kapatan silahlı Sırpların ateş açması sonucu bir polisin ölmesiyle yeniden tırmanmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, "profesyonel bir terörist/suç yapılanması" olarak nitelendirdiği ağır silahlı yaklaşık 30 kişilik grubun Kosova polisine saldırdığını açıklamış, olaydan Sırbistan'ı sorumlu tutmuştu. Banjska Manastırı ve çevresine sığınan silahlı grup, Kosova polisince kuşatılmış ve bölgede gün boyunca çatışmalar sürmüştü.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Banjska'da düzenlenen operasyonda, en az üç saldırganın öldürüldüğünü, ikisi saldırgan, dördü saldırıyı telsiz bağlantılarıyla destekleyen olmak üzere altı kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, bir Kosova polisinin ölümüyle sonuçlanan olayın Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını doğrulamıştı. Kosova Belgrad'ı Radoiçiç ve grubuna mali ve pratik destek sağlamakla suçlamış, Sırbistan ise bunu reddetmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar