AB: Doğal gaz hatlarındaki hasarlar kasıtlı bir eylemin sonucu

AB: Doğal gaz hatlarındaki hasarlar kasıtlı bir eylemin sonucu
Avrupa Birliği (AB) yetkilileri Rusya ve Almanya arasındaki Kuzey Akımı (Nord Stream) gaz boru hattında oluşan sızıntıların kasıtlı olduğunu düşünüyor.

AB Dış ilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 'AB'ye göre bu sızıntılar tesadüf değil aksine kasıtlı bir eylemin sonucu' diyerek üstü kapalı Moskova'yı işaret etti. Ellerine gelen tüm bilgilerin bunu gösterdiğini söyleyen Borrell, sızıntıların bilerek ve isteyerek meydana getirildiğine dair göstergelerin var olduğunu kaydetti.

Borrel, "Ne olduğuna ve neden olduğuna dair tam netlik elde etmeyi amaçlayan her türlü soruşturmayı destekleyeceğiz ve enerji güvenliğindeki direncimizi artırmak için daha fazla adım atacağız. Avrupa enerji altyapısının kasıtlı olarak bozulması kesinlikle kabul edilemez ve sağlam bir yanıtla karşılanacaktır" diye konuştu.

AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİNDEN AÇIKLAMA

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de boru hattı krizine ilişkin açıklama yaptı. Leyen, "Olayları araştırmak ve nedenleri hakkında tam netlik elde etmek çok önemli. Aktif Avrupa enerji altyapısının kasıtlı olarak kesintiye uğraması kabul edilemez ve mümkün olan en güçlü cevabın verilmesine neden olacaktır" dedi.

Michel ise söz konusu krizi bir "sabotaj" olarak değerlendirerek, "Kuzey Akım sabotaj eylemleri, AB'nin enerji arzını daha da istikrarsızlaştırma girişimi gibi görünüyor. Acil ve kapsamlı bir soruşturmaya ihtiyacımız var. Rus gazından uzak enerji arzını çeşitlendirme çabalarımız devam ediyor" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Öne Çıkanlar