AB: İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör listesine mahkeme kararı olmadan alamayız

AB: İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör listesine mahkeme kararı olmadan alamayız
Yayınlanma:
A+ A-
AB ülkeleri dışişleri bakanları bugün İran'a yönelik yeni yaptırımları duyurdu. Ancak AB'nin dış ilişkilerden sorumlu Yüksek Temsilcisi Borrell mahkeme kararı olmadan İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine alamayacaklarını söyledi.

Artı Gerçek - İran'da geçen eylül ayında 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin "ahlak polisince" gözaltına alındığı sırada ölmesinin ardından başlayan ve İranlı insan hakları örgütlerine göre 525 kişinin öldüğü eylemler sürerken AB, İran'a yönelik yaptırımlar kapsamında Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör örgütleri listesine almayı tartışıyor.

BORRELL: ÖNCE ÜYE ÜLKELERDEN BİRİNDE YASAL BİR BEYAN OLMALI

Avrupa Parlamentosunda (AP) 19 Ocak'ta kabul edilen karar tasarısında, İranlı liderlere yaptırım ve Devrim Muhafızları Ordusu'nun AB'nin terör listesine alınması talep edilmişti. İran Meclisi de buna karşılık hükümete AB ülkelerinin ordularını terör listesine alma çağrısı yapan karşı tasarı hazırlamıştı. Ancak AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun AB'nin terör listesine alınmasının ancak üye ülkelerden birinde verilecek mahkeme kararı sonrasında mümkün olabileceğini söyledi. Brüksel'deki dışişleri bakanları toplantısından önce konuşan Borrell "Bakın, bununla ilgili birçok ilginç fikir var. Ancak bu mahkeme kararı olmadan karar verilemeyecek bir şey. 'Senden hoşlanmıyorum, bu yüzden terörist sayıyorum' diyemezsiniz. Bunun için önce üye ülkelerden birinde somut bir kınama, yasal bir beyan olmalı. Sonrasında biz Avrupa düzeyinde konu üzerinde çalışırız" dedi.

ALMANYA ADIMI DESTEKLİYOR

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise toplantıdan önce yaptığı açıklamada, Almanya'nın Avrupa Birliği liderlerinin İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör örgütü olarak tanımlama çabalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Baerbock, "İran'da hâlâ kendi halkına karşı acımasız bir rejim görüyoruz. İran rejimi, Devrim Muhafızları her gün kendi halkına terör estiriyor" dedi.

AB BAKANLARI İRAN'A YENİ YAPTIRIM PAKETİNDE ANLAŞTI

Diğer yandan öğle saatlerinde İsveç AB Dönem Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada AB dışişleri bakanlarının Brüksel'deki toplantıda İran'a yönelik yeni yaptırım paketini onayladığı duyuruldu.

Açıklamada yaptırımların ayrıntısı belirtilmedi ancak "Bakanlar İran'a karşı, baskıyı yönlendirenleri hedef alan yeni bir yaptırım paketi kabul etti. AB, İranlı yetkililerin barışçıl protestoculara karşı acımasız ve orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyor" ifadeleri kullanıldı.

Daha önce AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell de AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının bugün yalnızca insan hakları çerçevesinde İran'da bireylere yönelik yeni yaptırımları ele alacaklarını söylemişti. Reuters haber ajansına geçen hafta konuşan iki Avrupalı diplomat insan hakları ihlalleri nedeniyle 37 İranlı kişi ve kuruluşu yaptırım listesine almaya hazırlandıklarını söylemişti.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI ORDUSU NEDİR?

1979'daki İslam Devrimi sonrası kurulan Devrim Muhafızları Ordusu, İran’ın İslami rejimine yönelik ülkedeki tehditlerle mücadele eden ve ülke dışında gücünü yansıtan devlete bağlı askeri, siyasi ve ekonomik bir güç. ABD 2019’da Devrim Muhafızları'nı Hizbullah gibi silahlı örgütlere desteği nedeniyle "terör örgüleri" listesine almıştı. Devrim Muhafızları'nın yaklaşık 125 bin hava, kara ve hava kuvvetleri personeli bulunduğu sanılıyor. Devrim Muhafızları ayrıca hükümet karşıtı eylemleri bastıran gönüllü milis gücü Besic'i de kontrol ediyor. Devrim Muhafızları'nın "terör örgütü" ilan edilmesi, bu gruba üye olmayı ya da grubu desteklemeyi suç kapsamına alıyor. Devrim Muhafızları'nın "terör örgütü" ilan edildiği ülkelerdeki varlıkları donduruluyor. Bu ülkelerin vatandaşları ve işletmelerinin para vermesine müsaade edilmiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar