AB Türkiye'yi Doğu Akdeniz konusunda bir kez daha uyardı

AB Türkiye'yi Doğu Akdeniz konusunda bir kez daha uyardı
AB liderleri Türkiye'yi Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri nedeniyle bir kez daha uyardı. AB Konseyi Başkanı Michel, 'Türkiye'nin provokasyonlar ve söylemler kesinlikle kabul edilemez' dedi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Doğu Akdeniz'deki sondaj ve arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye'yi bir kez daha eleştirdi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, perşembe günü liderlerin video konferans aracılığıyla yaptığı zirve sonrasındaki açıklamasında "Doğu Akdeniz'de son zamanlardaki tek taraflı eylemleri kınıyoruz, provokasyonlar ve söylemler kesinlikle kabul edilemez" sözleriyle Türkiye'yi uyardı.

AB'nin Ekim ayındaki zirvede Doğu Akdeniz'de "Saygı gösterilmesi konusundaki kararlılığımızı dile getirdik" diyen Michel, AB'nin Türkiye'ye "olumlu gündem"in yanı sıra "daha az olumlu olan iki yol" gösterdiğini hatırlattı. AB Konseyi Başkanı, Türkiye ile "olumlu gündem" ile çalışmayı istediklerini, ancak Türkiye'nin henüz bu yolu seçmediğini kaydetti. 

Michel, Türkiye konusunun Aralık ayındaki zirvede ele alınacağını belirterek, Türkiye'ye yaptırımların gündeme gelebileceğine işaret etti.

Öne Çıkanlar