ABD, 2023'te Birleşik Krallığa en az 9 milyar metreküp LNG göndermeyi hedefliyor

ABD, 2023'te Birleşik Krallığa en az 9 milyar metreküp LNG göndermeyi hedefliyor
ABD, Birleşik Krallık'a (BK) sattığı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) miktarını iki kattan daha fazla artıracağını açıkladı.

Artı Gerçek- ABD Başkanı Joe Biden, Birleşik Krallık'a sattığı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) miktarını açıkladı. Biden açıklamasında, 2023'te en az 9 ila 10 milyar metreküp LNG göndermeyi hedeflendiğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, bugünkü açıklamasında BK'ye gelecek yıl ihraç edilecek LNG miktarının, 2021'dekine kıyasla iki katın üstünde artırılacağını belirtti.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre; Ülkesinin Rusya'ya enerji bağımlılığını azaltmayı ve Ukrayna savaşıyla artan enerji maliyetlerini düşürmeyi amaçladığını belirten BK Başbakanı Rishi Sunak, "BK ve ABD birlikte hareket geçerek, küresel enerji fiyatlarının ve ulusal tedarikimizin, başarısızlığa uğrayan bir rejim tarafından bir daha asla manipüle edilmemesini sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Biden ve Sunak'ın yayımladığı ortak açıklamadaysa şu ifadelere yer verildi:

"Avrupa, Rus enerjisine bağımlılığını azaltırken ABD ve BK, müttefikleriyle birlikte uluslararası enerji güvenliğini ve sürdürülebilirliğini desteklemek için işbirliğini artırmakta kararlı." (Kaynak)

Öne Çıkanlar