Biden'dan Hamas-Putin 'benzetmesi': ABD, İsrail ve Ukrayna'ya milyarlar akıtacak

Biden'dan Hamas-Putin 'benzetmesi': ABD, İsrail ve Ukrayna'ya milyarlar akıtacak
ABD Başkanı Joe Biden, ulusa sesleniş konuşmasında İsrail'in Hamas'la savaşı ve Ukrayna'nın Rusya ile savaşını ilişkilendirmeye çalıştı. Biden, İsrail ve Ukrayna için milyarlarca dolarlık 'acil bütçe' talep edecek.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin ulusal güvenlik ihtiyaçları çerçevesinde İsrail ve Ukrayna dahil ortaklara destek olmak için Kongre'ye yarın "acil bütçe" talebinde bulunacağını açıkladı. "Talep edeceği bütçenin daha önce hiç görülmemiş şekilde İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı teyit edeceğini" aktaran Biden, "Bu akıllı bir yatırım. Nesiller boyunca Amerikan güvenliğine kar sağlayacak" dedi. ABD Başkanı, 15 dakika süren konuşması boyunca savaş yorgunu seçmenler ile Cumhuriyetçi tabana hitap etti. Biden'ın Ukrayna ile Orta Doğu'daki çatışmalı ortam arasında kurduğu 'benzetme', 2024 seçimleri öncesinde milyarlarca dolarlık kaynağın ABD halkı için harcanması gerektiğini savunan Cumhuriyetçilere karşı "pozisyonunu sağlamlaştırma çabası" olarak yorumlandı.

'HAMAS GİBİ TERÖRİSTLER, PUTİN GİBİ DİKTATÖRLER...'

AA'nın aktardığına göre, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te 'Ulusa Sesleniş' konuşmasını yapan ABD Başkanı, "Kongre'nin fonlamasını talep ettiği 'güvenlik paketi'nin İsrail'in askeri üstünlüğünü güçlendireceğini" belirterek, "Bölgedeki diğer hasım aktörlerin İsrail'in hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu görmelerini sağlayacağız ve çatışmanın yayılmasını engelleyeceğiz" diye konuştu. Zamanın çok kıymetli olduğuna dikkat çeken Biden, ABD'de bazı bölünmüşlükler olduğunu belirterek, "Hamas gibi teröristler ile Putin gibi diktatörlerin kazanmasına izin veremeyiz. Buna izin veremem" dedi. ABD Başkanı, "Hamas ve Putin farklı tehdit teşkil ediyor ancak ortak bir noktaları var, ikisi de demokratik komşularını tamamen yok etmek istiyor" ifadelerini kullandı.

BIDEN: DEPOLARI AMERİKAN SİLAHLARIYLA DOLDURACAĞIZ

ABD'nin Ukrayna'ya asker göndermeyeceğinin daha önce de altını çizdiğini anımsatan Biden, "Ukrayna'nın tek isteğinin Rus güçlerini ülkelerinden çıkarmak için yardım olduğunu" dile getirdi. Biden, "Ukrayna'ya sağlanan yardımların ABD'nin depolarından gittiğini" ve "Kongre'den talep edeceği bütçeyle "depoların Amerikan yapımı yeni teçhizatlarla" doldurulacağını kaydetti. ABD Başkanı, "Yarın Amerika'nın ulusal güvenlik ihtiyaçları çerçevesinde İsrail ve Ukrayna dahil ortaklara destek olmak için Kongre'ye acil bütçe talebinde bulunacağım" diye konuştu.

'ÖNCELİĞİMİZ GAZZE'DEKİ ABD VATANDAŞLARININ GÜVENLİĞİ'

İsrail ziyareti hakkında da konuşan Biden, ABD'nin en önemli önceliğinin Hamas tarafından rehin alınan ABD vatandaşlarının güvenliği olduğunu vurguladı ve "Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısında ölen ABD'lilerin sayısının 32'ye yükseldiğini" duyurdu. "Barıştan vazgeçemeyiz, iki devletli çözümü terk edemeyiz" diyen ABD Başkanı, ülkesinin Filistin halkına olan bağlılığının da sürdüğünü ifade etti.

'GAZZE'YE İNSANİ YARDIM SEVKİYATINI GÜVENCE ALTINA ALDIM'

Joe Biden, "Gazze'deki hastanede meydana gelen patlamadan" da derin üzüntü duyduğunu belirterek, bunun İsrailliler tarafından gerçekleştirilmediğini savundu. Hamas'ın tüm Filistin halkını temsil etmediğinin altını çizen Biden, "Dün İsrail ve Mısır liderleriyle yaptığım görüşmelerde Birleşmiş Milletler'den Gazze'deki Filistinlilere ilk insani yardım sevkiyatının gerçekleşmesini güvence altına aldım" bilgisini paylaştı.

'İSRAİL SAVAŞ KURALLARINA UYGUN HAREKET ETMELİ'

Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile aynı zamanda "İsrail'in savaş kurallarına uygun" bir şekilde hareket etmesi gerektiğinin önemini de görüştüklerini belirterek, "Bu, çatışmada mümkün olduğu kadar sivilleri korumak anlamına geliyor" dedi. ABD'nin 11 Eylül saldırılarının ardından çok kızgın olduğunu ve adalet için hareket ettiğini anımsatan Biden, "Bazı hatalar yaptık. Bu nedenle İsrail hükümetini 'öfkenin gözlerini bürümemesi' gerektiği konusunda uyardım" açıklamasında bulundu.

'YAHUDİ KARŞITLIĞI VE İSLAMOFOBİYİ REDDETMELİYİZ'

7 Ekim saldırılarının ardından ABD'de de Yahudi karşıtlığı ve İslamofobinin artışa geçtiğine dikkati çeken Biden, geçen hafta 6 yaşında Müslüman bir çocuğun öldürülmesine tepkisini yineledi. Biden, "Bunlar olurken sessiz kalamayız. Açık bir şekilde Yahudi karşıtlığı ve İslamofobiyi reddetmeliyiz" vurgusunu yaptı.

ABD KONGRESİNİN ALT KANADI TEMSİLCİLER MECLİSİ 'DONMUŞ' DURUMDA

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Kevin McCarthy tarafından boşaltılan başkanlık koltuğu hala doldurulamadı. "Donmuş" durumda olan Temsilciler Meclisi'ne bu noktada yasa tasarıları ya da karar tasarıları sunulamıyor.

CUMHURİYETÇİLER İÇ POLİTİKAYA ÖNCELİK İSTİYOR

ABD basınında, Biden'ın bütçe talebinin, dış yardımlardan önce 'göç ve sınır sorunları gibi' iç politikayı ilgilendiren konularda harekete geçilmesini isteyen Kongre'deki Cumhuriyetçilerin engeline takılabileceği yorumları yapılıyor. Aynı zamanda, Biden'ın Kongre'den 100 milyar dolarlık bütçe talep edeceği gündeme getiriliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar