ABD Başkanı Biden'ı cinsel saldırıyla suçlayan kadın Rusya'ya sığındı

ABD Başkanı Biden'ı cinsel saldırıyla suçlayan kadın Rusya'ya sığındı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkanı Biden'ı 1990'lı yıllarda kendisine cinsel saldırı ile suçlayan Tara Reade adlı kadın Rusya'ya iltica etti. Moskova'da basın toplantısı yapan Reade "Rusya'nın düşman olduğu yanılsaması birkaç Washington eliti tarafından yayılıyor" dedi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden'ın 1993'te senatör olduğu dönemde kendisine cinsel saldırı ve cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden Tara Reade adlı kadın Rusya'ya iltica etti. O dönem Biden'ın asistanı olarak çalışan Tara Reade adlı kadın 2020 başkanlık yarışı sırasında henüz başkan adayı olan Biden hakkındaki iddiaları ortaya atmıştı. Biden Reade'in iddialarını şiddetle reddetmiş ve Biden'ın ofisinde çalışan diğer kişiler herhangi bir cinsel saldırıya tanık oldukları yönünde beyanda bulunmamıştı.

'UZUN ZAMANDIR İLK KEZ KENDİMİ GÜVENDE HİSSETTİM'

Rusya'ya iltica eden Reade salı günü Rus devlet medyasına birkaç saat süren bir basın konferansında açıklamalarda bulundu. Biden'la ilgili suçlamalarını yineledikten sonra bu yıl aldığı ölüm tehditleri üzerine Rusya'ya gelmeye karar verdiğini ve istenirse ABD Kongresi'nde yeminli ifade vermeye hazır olduğunu Twitter'da açıkladığını söyledi. Reade "Moskova'da uçaktan indiğimde çok uzun zamandır ilk kez kendimi güvende hissettim, duyduğumu ve saygı duyulduğumu hissettim. Bu kendi ülkemde olmadı ”dedi. Reade ayrıca "Rusya'nın bir düşman olduğu yanılsaması, sorun çıkarmaya kararlı birkaç Washington eliti tarafından yayılıyor" ifadelerini kullandı.

Basın konferansında Reade'in yanında Rus casusu Maria Butina'nın bulunması dikkat çekti. Butina 2019 yılında suçunu itiraf etmiş, Rus hükümeti adına Amerikalı siyasiler hakkında istihbarat toplamak üzere, bireysel silahlanmanın kısıtlanmasına karşı tutumuyla ülke kamuoyunda tartışmalara yol açan Ulusal Tüfek Derneği (NRA) gibi kuruluşlara sızmaya çalıştığını anlatmış ve bu suçtan ABD'de 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Butina şu anda Rusya parlamentosunda Başkan Vladimir Putin'in partisinde görev yapıyor.Basın toplantısında Butina, Reade'e Rus vatandaşlığı verme olasılığını ele alma ve Putin'den "vatandaşlık talebini hızlı bir şekilde takip etmesini isteyeceği" sözünü de verdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar