ABD Başkanı Joe Biden eşcinsel evliliği koruma altına alan yasayı onayladı

ABD Başkanı Joe Biden eşcinsel evliliği koruma altına alan yasayı onayladı
ABD Başkanı Joe Biden 2015'te yasallaşan eşcinsel evlilik hakkını koruma altına alan yasayı onayladı. Muhafazakâr üyelerin çoğunlukta olduğu Yüksek Mahkeme'nin 2015 tarihli yasayı yürürlükten kaldırmasından endişe ediliyordu.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, eşcinsel evliliklere federal koruma getiren yasayı Beyaz Saray bahçesinde düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı bir törenle imzaladı. 2015'ten beri eşcinsel evliliğin yasal olduğu ABD'de, muhafazakâr üyelerin çoğunlukta olduğu Yüksek Mahkeme'nin bu kararı tersine çevirmesinden endişe ediliyordu.

BIDEN: BUGÜN GÜZEL BİR GÜN

Yasayı imzaladıktan sonra coşkulu kalabalığa konuşan Biden, "Evlilik basit bir sorudan ibaret. 'Kimi seviyorsun?' ve 'Sevdiğin insan sadık olacak mısın?' İşte bu kadar basit" dedi. ABD Başkanı, "söz konusu yasayla herkesin bu soruları sorma ve yanıtlama hakkının tanındığını" sözlerine ekledi. Biden, "Bugün güzel bir gün" dedi.

PELOSI: HERKESİN BÜYÜLÜ BİR BİRLİKTELİK KURMA HAKKI VAR

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi ise törende yaptığı konuşmada, "yasanın eşitlik getirdiğini" vurguladı. Pelosi, "Herkesin sevdiği insanla büyülü bir birliktelik kurmanın zevkini tatma hakkı olduğunu" söyledi.

CYNDI LAUPER: BU KEZ AŞK KAZANDI

Beyaz Saray bahçesindeki törende, ABD'li sanatçı ve LGBTİ+ hakları savunucusu Cyndi Lauper da "True Colors" (Gerçek Renkler) şarkısını seslendirdi.

Lauper şarkı söylemeye başlamadan önce "Bu kez aşk kazandı" dedi. Törende İngiliz sanatçı Sam Smith de sahne aldı.

CUMHURİYETÇİLER DE DESTEKLEMİŞTİ

Biden'ın onayladığı yasayla evlilik artık "bir kadın ve erkek arasında yapılan" bir birlik olarak tanımlanmıyor. Kongre'de geçen hafta yasaya ilişkin yapılan oylamada, hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların yasaya destek vermesi dikkat çekmişti.

Temsilciler Meclisi'nde 39 Cumhuriyetçi üye Demokratlarla birlikte yasayı desteklerken 169 Cumhuriyetçi karşı yönde oy kullanmış, Senato'da ise 36'ya karşı 61 oyla yasa kabul edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar