ABD'de ilk kez tüm eyaletlerde LGBTİ+ adaylar seçim yarışına katıldı

ABD'de ilk kez tüm eyaletlerde LGBTİ+ adaylar seçim yarışına katıldı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de LGBTİ+ adayların siyasete katılımı giderek artıyor. Yaklaşan 8 Kasım ara seçimleri için ülke tarihinde ilk kez ABD'nin 50 eyaletinin tümünde ve başkent Washington'da LGBTİ+ adaylar yarışa katıldı.

Artı Gerçek - ABD'de siyasi gözlemciler yeni nesille birlikte eşcinsel ve trans seçmelerin sayısındaki artışın muhafazakar ABD kırsalındaki siyasi atmosferi yeniden düzenleyerek daha liberal bir çizgiye çekmesini bekliyor.

Bununla bağlantılı olarak ülke tarihinde ilk kez bir ara seçimlerde 50 eyaletin tamamı ve başkent Washington D.C.'de LGBTİ+ topluluğuna ait adaylar yarışa katıldı.

Ülkedeki LGBTİ+ adayların seçilmesi için faaliyet gösteren LGBTQ Victory Fund adlı kuruluşun raporuna göre kasım ayındaki ara seçimlerde 1065 LGBTİ+ aday ön seçimlerde yarışa katıldı ve bunlardan 678'i kasım ayındaki ara seçimlerde seçmen kağıtlarında yer almaya hak kazandı.

Bunun şu ana kadarki en yüksek rakam olduğunu vurgulayan kuruluş, 2020'ye göre bu oranın yüzde 18 arttığının altını çizdi. 2020 ara seçimlerinde seçmen kağıdında yer alan LGBTİ+ aday sayısı 574'tü.

'YOBAZLARIN SALDIRILARI GERİ TEPİYOR'

LGBTQ Victory Fund'ı yöneten eski Houston kenti Belediye Başkanı Annise Parker "Seçmenler bu yıl LGBTİ+ topluluğuna yönelik amansız saldırılardan bıktı ve yoruldu. Yobazlar bizim evde sessizce oturmamızı umuyor ancak saldırıları geri tepiyor ve bunun yerine yeni bir LGBTİ+ lider dalgasını göreve gelmeleri için motive ediyor" dedi

Rapordaki diğer kilit önemdeki sonuçlarından biri de ilk kez bu yılki ara seçimlerde daha önceki herhangi bir seçime göre daha fazla beyaz olmayan LGBTİ+'ların siyasi yarışa katılması oldu.

Rapora göre toplam LGBTİ+ adayların arasında siyahi adayların oranı yüzde 14, Hispanik adayların oranı da yüzde 13,2 oldu.

ADAYLARIN TAMAMINA YAKINI DEMOKRAT PARTİ'DEN

Bu yıl ön seçimlere giren LGBTİ+ adayların yaklaşık yüzde 90'ı Demokrat Parti'den oldu.

Bunlar arasında Massachusetts ve Oregon eyaletlerinin ilk lezbiyen valileri olmak için yarışacak Maura Healey ve Tina Kotek de yer alıyor.

Massachusetts'te yarışacak Healey'nin yarışı rahatça önde götürdüğü ancak Kotek'in işinin daha zor olduğu da belirtildi.

Vermont eyaletinden Temsilciler Meclisi için adaylığını koyan Becca Balint de yarışı kazanması halinde eyaletten Kongre'ye girme hakkı kazanacak ilk lezbiyen siyasetçi olacak.

LGBTİ+ siyasetçilerin kamusal alandaki görünürlüğü ve etkinliğinin artmasına rağmen ABD'deki eyaletlerde sadece bu yıl kanun yapıcılar 340'tan fazla LGBTİ+ karşıtı kanun teklifi sundu.

Bu yasa önerilerinin çoğu atanmış cinsiyetiyle özdeşleşemeyen çocukların çeşitli spor müsabakalarında doğuştan gelen cinsiyetleri dışında yarışmalarının ya da okullarda karşı cinse ait (ait olduğu düşünülen) kıyafetleri teatral etki amacıyla giyerek yaptığı performansların yasaklanmasıyla ilgiliydi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar