Malezya'da 'din polisi' LGBTİ partisini bastı

Malezya'da 'din polisi' LGBTİ partisini bastı
Yayınlanma:
A+ A-
Nüfusun Müslüman kesimi için şeriat kurallarının geçerli olduğu Malezya'da 'din polisi', Cadılar Bayramı için düzenlenen LGBTİ+ partisini hedef aldı. Polisin katılımcıları Müslümanlar ve gayrımüslimler olarak ikiye bölmesi tepki çekti.

Artı Gerçek - Güney Asya ülkesi Malezya'da 'din polisi', LGBTİ+'ların düzenlediği bir Cadılar Bayramı partisinin bastı. Katı dini kuralların sadece Müslüman vatandaşlara uygulandığı ülkede 20 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan insan hakları eylemcisi Numan Afifi, baskının "travmatize edici ve üzücü" olduğunu söyledi. AFP ajansına konuşan Afifi, "Yaklaşık 40 din polisi, neredeyse 1000 kişinin bulunduğu mekana geldi; müziği ve dansı durdurdu" dedi.

Polislerin partiye gelenleri Müslümanlar ve gayrımüslimler olarak ikiye böldüğünü anlatan Numan, 53 erkeğin ve dokuz kişinin özel olarak kontrolden geçirildiğini, 20 kişinin de Federal İslam Dini İdaresi'ne götürüldüğünü anlattı. Buna göre, gözaltına alınan 20 kişi birkaç saat içinde serbest bırakılsa da önümüzdeki hafta yeniden ifadeye çağrıldı. Numan, bu kişilerden bazılarının 'karşı cinsin kıyafetlerini giymek'le, kendisi gibi bazılarının da 'ahlaksızlığı teşvik etmekle' itham edildiğini söyledi.

İkili bir hukuk sisteminin işletildiği Malezya'da, hukuk mahkemelerinin yanı sıra ülke nüfusunun yüzde 60'ını oluşturan Müslümanlar için özel olarak kullanılan şeriat mahkemeleri de bulunuyor. Şeriat yasaları, ülkedeki çok sayıda Çinli, Hintli veya diğer yabancıların büyük çoğunluğu için işletilmiyor.

LGBTİ+ topluluğuna yönelik bu son baskı ise ülkede tepki çekti. Muhalefet vekillerinden Carles Santiago, baskının 'dışlanmış bir topluluğa karşı bir taciz' olduğunu söyleyerek, "İnsanlara oldukları gibi saygı duymayı ve onları bu şekilde kabul etmeyi ne zaman öğreneceğiz?" diye sordu. Pandemi sonrası ülkedeki ekonomik zorluklara dikkat çeken Santiago, "Fakat siz kaynaklarınızı bir Cadılar Bayramı partisindeki insanların peşine düşmek için mi kullanıyorsunuz?" dedi.

İnsan hakları avukatı Siti Kassim da eşcinselleri hedef alan yasaların kaldırılması çağrısı yaptı. Kassim, "Bu insanlar suçlu değil. LGBTİ+'lara karşı zulüm ve ayrımcılığa derhal son verilmeli" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar