ABD'den bir kara harekâtı uyarısı daha: Gerilimi azaltın

ABD'den bir kara harekâtı uyarısı daha: Gerilimi azaltın
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin Suriye'ye olası bir kara harekatı hakkında "Tüm tarafların derhal gerilimi azaltması gerektiğine inanıyoruz" dedi. Price, "Bu, son günlerde sürekli olarak verdiğimiz bir mesajdır" diye konuştu.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası kara harekâtı ile ilgili taraflara gerilimi azaltmaları çağrısını yineledi. Price, "IŞİD'i yenmek için çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit eden son hava saldırıları dahil, Suriye'nin kuzeyinde artan askeri hareketlilikten endişe duymayı sürdürüyoruz" dedi.

VOA Türkçe'nin aktardığına göre, Price günlük basın brifinginde, bir gazetecinin "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Suriye’yi işgal etmeye ve müttefikiniz olan Kürtlere saldırmaya karar vermesi nedeniyle kendisine yeni bir mesajınız var mı?" sorusunu yanıtladı.

'ASKERİ HAREKÂTA ŞİDDETLE KARŞIYIZ'

Price, bu konudaki mesajlarının aynı tutarlılıkta olduğuna dikkat çekti. Sözcü, "Suriye'deki halkın hayatını daha da istikrarsızlaştıracak ve daha da önemlisi küresel koalisyonun IŞİD'e karşı zorlukla elde ettiği ilerlemeyi riske atacak potansiyel bir kara harekâtı dahil, askeri harekâta şiddetle karşı olduğumuzu hem kamuoyu önünde hem de özel olarak açıkça ifade etmeyi sürdürdük. Tüm tarafların derhal gerilimi azaltması gerektiğine inanıyoruz. Bu, son günlerde sürekli olarak verdiğimiz bir mesajdır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriye'de ve Türkiye-Suriye sınırı boyunca gerilimin tırmanmasının tehlikeli olacağını, son saldırılarda görüldüğü gibi sivillerin ve hatta potansiyel olarak ABD personelinin güvenliğine tehdit oluşturacağını kaydetti.

Price, "Türkiye'ye ve Suriyeli yerel ortaklarımıza, IŞİD'le mücadele hedeflerimiz ve sınırın her iki tarafındaki siviller üzerindeki potansiyel etkilere ilişkin ciddi endişelerimizi sürekli olarak ilettik. Son günlerde de bunu çok net bir şekilde paylaşıyoruz" diye konuştu.

'TÜRKİYE MÜHLET VERDİ' İDDİASINI YANITLAMADI

Ned Price, Türkiye’nin Suriye Demokratik Güçleri’ne Menbic dahil üç kasabadan çekilmesi için verdiği iddia edilen mühletten haberdar olup olmadıkları sorusuna ise, "Bu konuda bilgim yok; sizi Türklere yönlendirmem gerekiyor" yanıtını verdi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar