ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden Erdoğan'a Rojava çağrısı

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden Erdoğan'a Rojava çağrısı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye'ye Suriye'de IŞİD'le mücadeleye zarar verecek adımlardan kaçınma çağrısında bulundu. Açıklamada, Erdoğan'a özel olarak çağrı yapıldı.

Artı Gerçek - ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Türkiye'nin Rojava'da düzenlediği hava saldırılarına tepki göstererek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "IŞİD'le mücadeleyi tehlikeye atacak herhangi bir adımdan kaçınma" çağrısında bulundu.

Komitenin Demokrat Başkanı Gregory W. Meeks ile önde gelen Cumhuriyetçi üyesi Michael McCaul'un imzasıyla yayımlanan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin meşru ulusal güvenlik endişelerinin bulunduğu ancak Suriye Demokratik Güçleri'nin hedef alan son saldırılarının IŞİD'le mücadele açısından tehlike içerdiği" belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul’da ay başında sivillerin ölümüne ve yaralanmasına sebep olan bombalı saldırının ardından Türkiye’nin meşru ulusal güvenlik endişeleri bulunuyor. Fakat IŞİD militan toplama ve kendisini yeniden inşa arayışını sürdürüp terör saldırılarına devam ederken, Türkiye’nin Suriye Demokratik Güçleri’ne yönelik son saldırılarının IŞİD’le mücadele amaçlı kritik çabaları tehlikeye attığı konusunda derin endişelerimiz var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, IŞİD'e karşı küresel koalisyonun, bu hain terörist grubun kalıcı yenilgisini sağlama kabiliyetinin altını oyacak veya Suriye'deki sivillerin yaşamlarını ve geçim kaynaklarını tehdit edecek her türlü eylemden kaçınmaya çağırıyoruz." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar