Rusya: Erdoğan-Esad görüşmesi için çalışıyoruz

Rusya: Erdoğan-Esad görüşmesi için çalışıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı biraraya getirmeye çalıştıklarını açıkladı.

Artı Gerçek - Suriye Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında bir görüşme organize etmeye çalıştıklarını duyurdu. Açıklama, Ankara'nın bir yandan Şam'la uzlaşma mesajları verdiği, bir yandan da Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolündeki bölgelere kara harekâtı planlarını açıkladığı bir dönemde geldi.

Dubai merkezli El Arabiya kanalına konuşan Lavrentyev, olası bir Esad-Erdoğan görüşmesi hakkında Lavrentyev, "Böyle bir görüşmenin genel olarak olumlu ve faydalı olacağına inanıyoruz ve bu yöndeki çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

Lavrentyev 23 Kasım’da yaptığı açıklamada da Erdoğan ile Esad arasında bir görüşme ihtimalinin her zaman bulunduğunu söylemiş, "Böyle bir görüşmeyi her zaman savunduk ve hatta, geçmişte bunu organize etme ihtimalini de değerlendirdik. Fakat şunu tekrar etmek isterim ki, Türk tarafı gerekli koşulların henüz oluşmadığına inanıyor. Bununla birlikte, böyle bir görüşmenin faydalı ve sembolik olacağına inanıyoruz ve bu yönde daha fazla çalışma yapacağız" demişti.

ERDOĞAN 'KÜSLÜK OLMAZ' DEMİŞTİ

Erdoğan’ın “Esad ile görüşme olabilir, siyasette küslük dargınlık olmaz. Eninde sonunda uygun şartlarda adımları atarız” sözleri tartışma yaratmış, Esad'ın "Türkiye, Suriye'nin taleplerini karşılamaya hazır olduğunu gösterdi" ve “Suriye, Türkiye'den söz değil icraat bekliyor" yanıtını dikkat çekmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar