ABD doğruladı: 'SDG ile ortak devriyeleri askıya aldık'

ABD doğruladı: 'SDG ile ortak devriyeleri askıya aldık'
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Merkez Komutanlığı, Suriye'de IŞİD'e karşı SDG ile birlikte yaptıkları ortak devriyeleri askıya aldığını açıkladı. CENTCOM sözcüsü "SDG, El Hol kampı, gözaltı tesisleri ve cezaevlerinde devriye gezmeye ve güvenliği sağlamaya devam ediyor" dedi.

Artı Gerçek - Suriye'deki ABD güçleri, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ortak devriyelerini askıya aldığını duyurdu.

Business Insider'ın haberine göre, ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) cuma günü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Suriye'deki ortak askeri devriyelerini durdurduğunu açıklayarak daha önce SDG'den Türkiye'nin hava harekatı sonrası güvenlik amacıyla aldığını duyurduğu kararı doğrulamış oldu.

Business Insider ile paylaşılan CENTCOM açıklamasına göre, Merkez Komutanlık sözcüsü Albay Joe Buccino "SDG'nin IŞİD'e karşı tüm operasyonlarını durdurmasının sonucu olarak ABD de Suriye'de IŞİD'e karşı tüm ortak operasyonlarını askıya aldı. SDG, El Hol kampı, gözaltı tesisleri ve cezaevlerinde devriye gezmeye ve güvenliği sağlamaya devam ediyor. IŞİD, bölgesel güvenlik ve istikrar için bir tehdit olmaya devam ediyor. IŞİD'in kalıcı yenilgisine bağlı kalmaya devam ediyoruz ve gelecekte IŞİD'e karşı operasyonların yeniden başlamasını dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

SDG, IŞİD'E KARŞI OPERASYONLARIN DURDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Daha önce Reuters haber ajansı, Türkiye'nin hava saldırıları nedeniyle Suriye Demokratik Güçleri ve IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun ortak terörle mücadele operasyonlarının durdurduğunu duyurmuştu.

Ajansın aktardığına göre SDG sözcüsü, "koalisyon ile tüm koordinasyonun ve ortak terörle mücadele operasyonlarının durdurulduğunu" söylemişti.

Türkiye'nin Rojava'da kara harekâtı planlarına dair açıklamalarına ABD'den tepki gelmiş, ABD dışişleri ve savunma bakanlıklarından peş peşe yapılan uyarılarda "IŞİD'le mücadelenin zarar görmemesi" vurgusu yer almıştı.

ABD'nin, Türkiye'nin hava saldırıları sonrasında Suriye'nin kuzeydoğusundaki sivil personelini Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'e tahliye ettiği de öne sürülmüştü.

AKAR: BİZİ ANLAMALARI GEREKTİĞİNİ VURGULADIK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise ABD'li yetkililerle yaptığı görüşmelerin ardından, kara harekatından kaçınma çağrılarıyla ilgili “Bizi, yani durumu anlamaları gerektiğini vurguladık” dedi. Akar iki gün önce, "Son dönemde yapılan görüşmelerde müttefik ülkelere eli kanlı bir terör örgütü olan, sınırlarımıza ve halkımıza saldıran PKK/KCK/YPG'ye, DEAŞ'la mücadele bahanesi dahil her ne sebeple olursa olsun destek olmamaları, teröristlerden ayırt edilmeyi zorlaştıracak kendi bayrak ve kendi üniformalarını kullandırmamaları, bulundukları bölgelerden teröristleri uzak tutmaları ve bir an önce terör örgütleri ile tüm ilişkilerini kesmeleri hatırlatılmakta ve gerekli uyarılar yapılmaktadır” ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar