BM Suriye Temsilcisi'nden Türkiye ve SDG'ye çağrı

BM Suriye Temsilcisi'nden Türkiye ve SDG'ye çağrı
Yayınlanma:
A+ A-
BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Türkiye ve SDG'ye gerilimi bir an önce düşürme çağrısı yaptı. Pedersen, "Görece sakin geçen üç yılın ardından büyük bir askeri operasyonun gerçekleştirilmesi düşüncesi, beni rahatsız ediyor" dedi.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Türkiye, Suriyeli silahlı muhalifler ve Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) bir an önce gerilimi düşürmesi gerektiğini söyledi. BM Güvenlik Konseyi oturumunda konuşan Pedersen, son aylarda Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ve desteklediği silahlı gruplar ile SDG arasında yaşanan çatışmaların yavaş yavaş arttığını ve "şiddetin Türkiye topraklarına sıçradığını" ifade etti.

'ZİNCİRLEME ETKİYE YOL AÇABİLİR'

BM'nin yaptığı azami itidal ve gerilimi azaltma çağrısının Suriye'deki diğer bölgeleri de kapsadığını belirten Pedersen, gerginliği tırmandıran dinamiklerin "endişe verici ve tehlikeli" olduğu uyarısında bulundu. DW Türkçe'nin aktardığına göre, Pedersen BM Güvenlik Konseyini "bir aktörün düzenleyeceği geniş çaplı askeri operasyonların diğer alanlardaki olası zincirleme etkileri" konusunda uyararak şöyle dedi:

"Bir nevi yol ayrımında olduğumuzu hissediyorum. Görece sakin geçen üç yılın ardından büyük bir askeri operasyonun gerçekleştirilmesi düşüncesi, beni rahatsız ediyor. Bunun Suriyeli siviller ve daha geniş anlamda bölgenin güvenliği açısından ne anlama geleceğine dair endişelerim var. Sorunun siyasi yollarla çözümü için şu an hiçbir ciddi çaba olmamasının etkisiyle gerilimin artma ihtimali de beni aynı şekilde endişelendiriyor."

'TERÖR ÖRGÜTLERİ YENİ İSTİKRARSIZLIKTAN HEMEN YARARLANACAK'

"Etkisiz hâle getirilen ancak henüz yenilmeyen terör örgütlerinin de yeni istikrarsızlıklardan hemen yararlanacağı" uyarısında bulunan Pedersen, "Suriye'nin daha fazla askeri faaliyete değil, daha fazla siyasi sürece odaklanılmaya ihtiyacı olduğunu" sözlerine ekledi.

BM temsilcisi ayrıca Suriye'deki tüm aktörlere, "itidalli olma, sükunetin sağlanması için çaba gösterme, ülke genelinde ateşkeş doğrultusunda adım atma ve terörle mücadelede uluslararası insani hukuk çerçevesinde yaklaşım gösterme" çağrısında bulundu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar