Çin'den Türkiye'ye kara harekâtı uyarısı: Suriye'de durumu tırmandıracak eylemlerden kaçınılmalı

Çin'den Türkiye'ye kara harekâtı uyarısı: Suriye'de durumu tırmandıracak eylemlerden kaçınılmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin Suriye'de planladığı belirtilen kara harekâtına Çin'den tepki var. Pekin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Türkiye ile İsrail'in Suriye'deki hava saldırılarını eleştirdi; "durumu tırmandıracak eylemlerden kaçınma" çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Çin'in Birleşmiş Milletler'deki (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Türkiye ve İsrail'in Suriye'de düzenlediği hava saldırılarına tepki gösterdi. BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan Shuang, Ankara'nın olası kara harekâtı planlarına da karşı çıkarak, "Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde savunmalıyız" dedi.

Shuang, söz konusu saldırılara son verilmesi ve durumun tırmanmasına yol açacak herhangi bir adımdan kaçınılması çağrısında bulundu. Çinli diplomat, "Suriye'deki güvenlik durumu istikrarsız olmaya devam ediyor. Türkiye Suriye'de hava saldırıları düzenledi ve bir kara harekâtı düzenleyeceğini açıkladı. İsrail'in de Suriye'deki hava saldırıları devam ediyor" diye konuştu.

Tüm bu eylemlerin Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini söyleyen Shuang, ihtilafın tırmanması uyarısında bulunarak "Çin derin endişe duyduğunu beyan ediyor. Türkiye ve İsrail'e sınır ötesi saldırılara derhal son verme, durumu tırmandıracak herhangi bir eylemden kaçınma ve ilgili konuları çözmek için diyalog yöntemini kullanmaya çağırıyoruz" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar