Beyaz Saray'dan Türkiye'ye: Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylem görmek istemiyoruz

Beyaz Saray'dan Türkiye'ye: Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylem görmek istemiyoruz
Beyaz Saray yetkilisi John Kirby, Türkiye'nin Suriye'nin Rojava bölgesindeki hava harekatı ve olası bir yeni kara harekatına ilişkin açıklamalar yaptı. Kirby, Suriye'de "Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylem görmek istemiyoruz" dedi.

Artı Gerçek - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü Kirby günlük basın brifinginde ABD dış politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kirby, ABD'nin Suriye'de Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) desteklediğini belirterek, “Türkiye ya da başka bir ülke tarafından Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylemi görmek istemiyoruz” dedi.

'TAKSİM SALDIRISININ SORUMLUSUNUN TAM OLARAK KİM OLDUĞUNU SÖYLEYECEK POZİSYONDA DEĞİLİZ'

Türkiye'nin İstiklal Caddesi'nde yaşanan ve 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili soruşturmasına herhangi bir destek vermediklerini belirten Kirby, "Şu anda bu saldırının sorumlusunun tam olarak kim olduğunu söyleyecek bir pozisyonda değiliz. Bu şiddeti o zaman da kınadık, şimdi de kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Kirby, "Türkiye'nin saldırılara karşı kendini ve vatandaşlarını savunma hakkı vardır. Aynı zamanda bölgede tansiyonun düşürülmesini istiyoruz ve özellikle de sivillerin daha çok ölümüne neden olacak hiçbir eylemi görmek istemiyoruz. IŞİD ile mücadelede Suriyeli mevkidaşlarımızla çalışmayı sürdürüyoruz, IŞİD Irak ve Suriye'de geçerli bir tehdit olmayı sürdürüyor" dedi.

'ABD ASKERLERİ SURİYE'DE SAHADA VE DSG'YE DESTEK VERİYOR'

Bir gazetecinin, "Türkiye'nin kendini savunma hakkı olduğunu söyleyerek, (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ın Suriye operasyonuna yeşil ışık mı yakıyorsunuz?" sorusuna Kirby şu yanıtı verdi:

"Türkiye terör saldırılarına maruz kaldı. Ancak özellikle Suriye içinde daha çok ölüme, daha çok masumun ölmesine yol açacak ya da bizim IŞİD ile mücadele çabalarımıza zarar verecek bir eylem görmek istemiyoruz. Bizim Suriye'de IŞİD ile mücadele eden askerlerimiz var. Suriye'de Türkiye ya da başka bir ülke tarafından Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylemi görmek istemiyoruz. Amerikan askerleri burada sahada ve Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) destek veriyor." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar