Akar: Koalisyon güçlerine zarar vermemiz söz konusu olamaz

Akar: Koalisyon güçlerine zarar vermemiz söz konusu olamaz
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye'deki hava saldırılarıyla ilgili ABD'den gelen tepkilere Hulusi Akar, "Bizim koalisyon güçlerine veya sivillere zarar vermemiz söz konusu bile olamaz" diyerek yanıt verdi. Pentagon ve CENTCOM, ABD personelinin tehlikeye atıldığını açıklamıştı.

Artı Gerçek - Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'de SDG ve ABD güçlerinin bulunduğu bölgelere yönelik hava harekatına ilişkin ABD'den gelen tepkilere yanıt verdi.

AKP MKYK toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Akar, "Terörü sona erdirmek, ülkemizin ve milletimizin, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye'nin kuzeyinde ABD gözlem noktasını vurduğu iddiasının sorulması üzerine Bakan Akar, "Bizim koalisyon güçlerine veya sivillere zarar vermemiz söz konusu bile olamaz. Bizim tek hedefimiz var o da teröristler. Terörist neredeyse hedefimiz orası. Sivillere, çevreye zarar vermemek bizim en önemli ilkemiz" yanıtını verdi.

'SURİYE'DE LİDERLER DÜZEYİNDE GÖRÜŞME NE ZAMAN?'

Bir gazetecinin "Suriye'de liderler düzeyinde bir görüşme ne zaman gerçekleşir?" sorusu üzerine Akar, "Küçük-büyük, irili-ufaklı bir sürü gelişme var. Bunlar şekillenir, sonuçlanır buna göre bakılır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin Suriye'deki son hava saldırılarının "Amerikan personelinin hayatını doğrudan tehlikeye attığını" duyurmuştu. Yazılı açıklamada, "ABD Savunma Bakanlığı Suriye'nin kuzeyi, Irak ve Türkiye'de tırmanan gerilimden derin endişe duyuyor" ifadeleri kullanıldı; gerilimin tırmanması nedeniyle "IŞİD'e karşı elde edilmesi yıllar süren ilerlemenin tehlikeye girdiği" belirtildi.

Açıklamada, "Bu adımlar sonucunda hem Türkiye'de hem Suriye'de sivil can kayıpları yaşanmasını kınıyoruz ve taziyelerimizi iletiyoruz. Aynı zamanda, sivil altyapının kasıtlı olarak hedef alındığına dair haberlerden endişe duyuyoruz" denildi.

Pentagon'dan önce ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada da, Türkiye'nin hava saldırılarının Suriye'deki Amerikan askeri personeli için tehlike oluşturduğu belirtilmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar