CENTCOM sözcüsü açıkladı: Türkiye, Suriye'deki ABD personelinin 130 metre yakınını vurdu

CENTCOM sözcüsü açıkladı: Türkiye, Suriye'deki ABD personelinin 130 metre yakınını vurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin Suriye'de IŞİD'lilerin tutulduğu El Hol kampının çevresini vurduğu iddiasının ve Pentagon'un "ABD askerlerine doğrudan tehdit oluştu" uyarısının ardından, CENTCOM'dan yeni açıklama: "ABD askerlerinin 130 metre yakını hedef alındı."

Artı Gerçek - Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği hava saldırılarının "Amerikan personelini doğrudan tehdit ettiği" yönündeki Pentagon açıklamasının ardından, bir saldırının ABD'li personelin 130 metre yakınına isabet ettiği belirtildi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay Joe Buccino, "Amerikan güçleri risk altında" dedi.

Washington Post yazarı David Ignatius'a konuşan Buccino, "Bu saldırılar IŞİD'e karşı görevi şimdiden riske attı" diyerek şöyle devam etti: "Saldırılardan biri, ABD personelinin 130 metre yakınına isabet etti, dolayısıyla Amerikan güçleri risk altında. Bu saldırıların herhangi bir şekilde uzaması bu riski daha da artıracaktır."

Ignatius yazısında "Türkiye'nin sözde Kürt terörizmine olan takıntısı bu hafta tehlikeli bir patlama noktaya ulaştı. Türk savaş uçakları Suriye'nin kuzeyinde, IŞİD'in yeniden canlanmaması için koruma sağlayan ABD güçlerine tehlikeli biçimde yakın hedefleri bombaladı" ifadelerini kullandı.

'PENTAGON'A GÖRE GERİLİM AZALMAYACAK'

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'nin dün Türk mevkidaşı Yaşar Güler ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde "Türkleri ABD birliklerinin çevresindeki yasaklı bölgelere saldırmamaları" konusunda uyardığını yazan Ignatius, "Ancak bir Pentagon yetkilisi '[Türklerin] gerilimi azaltmaya hazır olduğuna dair hiçbir işaret olmadığını' söyledi" ifadelerini kullandı.

'BU NASIL MÜTTEFİK?'

Washington Post yazarı, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği saldırı ABD liderliğindeki koalisyonun IŞİD'in katil kalıntıları üzerindeki kırılgan kontrolünü istikrarsızlaştırmaya başlarken, makul bir insan şunu merak etmeye başlıyor: Bu nasıl bir müttefik?" diye yazdı.

MAZLUM KOBANE 'KARA HAREKÂTI BEKLİYOR'

Ignatius, analizi için Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Abdi'yle de görüştü. SDG komutanının açıklamasına göre Türkiye'nin saldırılarında, IŞİD'cilerin ailelerinin tutulduğu El Hol kampındaki bir güvenlik kontrol noktası da hedef alındı. Abdi, Türkiye'nin kısa süre içinde Menbic ve Kobanê'deki kontrolünü artırma amacıyla bir kara harekâtı başlatmasını beklediğini de söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar