Suriye'den Türkiye'ye tepki: Bahaneler artık kimseyi aldatamıyor

Suriye'den Türkiye'ye tepki: Bahaneler artık kimseyi aldatamıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sosan, Astana görüşmeleri sonrasında Türkiye'nin hava saldırılarına tepki gösterdi: Sınır güvenliği ortak bir sorumluluk, asgari düzeyde güvenilirlik kazanmak için yapılan açıklamalara sahadaki eylemler eşlik etmeli.

Artı Gerçek - Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Eymen Sosan, Türkiye'nin düzenlediği son hava saldırılarına tepki gösterdi. Sosan, "Asgari düzeyde güvenilirlik kazanmak için yapılan açıklamalara sahadaki eylemler eşlik etmelidir" dedi.

19'uncu Astana görüşmelerindeki Şam heyetinin başkanı olan Sosan, ABD ve Türkiye'nin Suriye'de asker bulundurmasını 'işgal' diye niteleyerek iki ülkeye de çekilme çağrısında bulundu. Suriye devlet ajansı SANA'nın haberine göre Sosan, düzenlediği basın toplantısında Türkiye hakkında şu ifadeleri kullandı:

'İŞGALCİ GÜÇLER GERİ ÇEKİLMELİ'

"Türk işgalinin Suriye’deki politikalarını aklamak için kullandığı bahaneler artık kimseyi aldatmamaktadır ve sınır güvenliği ortak bir sorumluluk olduğundan, asgari düzeyde güvenilirlik kazanmak için yapılan açıklamalara sahadaki eylemler eşlik etmelidir. Bunun garantisi de münhasıran Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve iç işlerine karışılmaması ve işgalci güçlerin geri çekilmesinde yatıyor."

'ABD 90'DAN FAZLA ÜLKEDEN TERÖRİST GETİRDİ'

Sosan, Washington'a da "ABD tüm yalanlarını, uydurmalarını ve yanlış bilgilendirmelerini kullanarak, Suriyelileri öldürmek ve başarılarını yok etmek için 90'dan fazla ülkeden teröristleri getirdi. Bugün tek taraflı zorlayıcı tedbirlerin yanı sıra Suriye’nin petrol ve buğdayının çalınması ile ekonomik terörünü sürdürüyor" tepkisini gösterdi.

'ULUSLARARASI HUKUK İHLALİ' VURGUSU

"Suriye topraklarındaki yasadışı yabancı varlığının uluslararası hukuku ihlal ettiğini" vurgulayan Sosan, bu durumun "Suriye’de istikrarın pekişmesini engellemeyi, terörle mücadelede elde edilen başarıları boşa çıkarmayı ve yeniden yapılanma sürecini engellemeyi amaçladığını" söyledi.

Türkiye ve ABD'ye koşulsuz şekilde Suriye'den çekilme çağrısında bulunan Sosan, iki ülkeyi de savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlemekle, Birleşmiş Milletler Şartı'nı açıkça ihlal etmekle suçladı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar