Pentagon'dan Suriye'de 'tüm taraflara' uyarı: IŞİD'le mücadeleye zarar verecek her türlü askeri harekata karşıyız

Pentagon'dan Suriye'de 'tüm taraflara' uyarı: IŞİD'le mücadeleye zarar verecek her türlü askeri harekata karşıyız
Yayınlanma:
A+ A-
Pentagon Sözcü Yardımcısı Singh, Türkiye'nin Suriye'deki hava saldırıları konusunda "gerilimin düşürülmesi" çağrısı yaptı. Singh, olası kara harekâtına dair soruya yanıtında IŞİD'le mücadeleye dikkat çekip, "tüm taraflardan gerilimi düşürmesini" istedi.

Artı Gerçek - TSK'nin Rojava ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) düzenlediği hava saldırılarının ardından Ankara'dan yükselen 'kara harekâtı' mesajlarına karşı ABD'den bir uyarı daha geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın verdiği 'kara harekâtı' sinyali hakkındaki soruya yanıtında tüm taraflara gerilimi düşürme çağrısında bulundu.

Günlük basın toplantısında konuşan Singh, "Suriye’deki gelişmeleri izlemeye devam ediyoruz ve bakanlık olarak her boyutu ile tüm tarafların gerilimi düşürmesi çağrısında bulunmayı sürdürüyoruz" dedi. ABD'li Sözcü, "Ve daha önce kamuoyu önünde de söylediğimiz gibi, tüm tarafların saldırıları, IŞİD'i yenilgiye uğratma ve bu yenilginin devam etmesi amaçlı misyonumuzu tehlikeye atıyor" diye konuştu. Singh, son gelişmelerin ardından ABD’nin bölgedeki güçlerinin konuşlanmasında bir değişiklik olmadığını ekledi.

Singh, bir diğer soruya yanıtında ise "şu an tarafların tamamından gelen saldırılara karşı olduklarını" söyledi. "Bu saldırılar, Suriye ve Irak'taki durumun ciddi biçimde tırmanmasına ve IŞİD'in kalıcı yenilgisini sağlama yönündeki amacımızdan sapmaya yol açıyor" diyen Singh, tüm taraflara gerilimi düşürme çağrısı yaptıklarını yineledi.

"Tüm taraflardan kastının kimler olduğu" da sorulan Singh, “Açık kaynaklardan gördünüz, Türkiye geçtiğimiz hafta bir saldırıya uğradı, Irak ve Suriye’de hava saldırıları olduğunu gördük. Taraflara tüm çatışmaları durdurmaları çağrısında bulunuyoruz. Biliyorsunuz ABD ordusunun oradaki amacı IŞİD'in kalıcı olarak yenilmesidir. Bu hava saldırıları bu amaçtan alıkoyuyor ve IŞİD'in yenilmesi konusunda uluslararası koalisyonun güçlükle elde ettiği kazanımlarını riske atıyor" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar