Irak Dışişleri: Türkiye ve İran'ın saldırıları uluslararası hukuka aykırı

Irak Dışişleri: Türkiye ve İran'ın saldırıları uluslararası hukuka aykırı
Yayınlanma:
A+ A-
Irak Dışişleri, Türkiye ile İran'ın son iki günde Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde düzenlediği saldırılar hakkında yazılı açıklama yaptı: "İran ve Türkiye'nin Kürdistan bölgesine tekrar tekrar saldırılar düzenlemesi egemenlik ve uluslararası hukuk ihlali."

Artı Gerçek - Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve İran'ın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde düzenlediği hava saldırılarını kınadı. Bakanlık açıklamasında Ankara ve Tahran, "tekrarlanan saldırıları ile Irak'ın egemenliğini ihlal etmekle" suçlandı.

Yazılı açıklamada, Bağdat yönetiminin "İran'ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni insansız hava araçları ve füzelerle bombalamasını kategorik olarak reddettiği ve şiddetle kınadığı" vurgulandı.

Açıklamada, "İran ve Türk güçlerinin Kürdistan bölgesine tekrar tekrar füze ve insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlemesi Irak'ın egemenliğinin ve ülkeler arasındaki ilişkileri düzenleyen uluslararası sözleşmeler ile yasaların ihlalidir" denildi.

Bakanlık, Irak topraklarının "dış güçlerin ihtilaflarında bir hesaplaşma alanı haline gelmemesi" konusunda uyarıda bulundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar