Kürt partilerden çağrı: Uluslararası toplum Irak'a hava savunma sistemi sağlamalı

Kürt partilerden çağrı: Uluslararası toplum Irak'a hava savunma sistemi sağlamalı
Yayınlanma:
A+ A-
Irak Parlamentosu’nda grubu bulunan Kürt partiler, İran ve Türkiye'ye, “Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik ihlallerini” durdurma çağrısı yaptı. Partiler ayrıca uluslararası toplumdan Irak’a hava savunma sistemi sağlamasını istedi.

Artı Gerçek- Irak Parlamentosunda grubu bulunan Kürt partiler, ortak bir açıklama ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin füze, savaş uçakları ve insansız hava araçlarıyla bombalandığına dikkat çekerek uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Açıklamada, “Bu komşu ülkeler tarafından Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğini ilk defa ihlal edilmesi değil. İran ve Türkiye'yi bu ihlalleri durdurmaya çağırıyoruz” denildi.

22 Kasım’daki oturumda parlamentonun ciddi bir tavır alması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, uluslararası toplumu Irak'a saldırılara karşı hava savunma sistemleri sağlama, Birleşmiş Milletler'e de “İran ve Türkiye'nin saldırganlığına karşı net bir pozisyon alma” çağrısı yapıldı.

Öte yandan Salı günü (Yarın) saat 11:00’de toplanacak olan Irak Parlamentosu "Irak’ın egemenliğinin korunması" konulu kapalı bir oturum gerçekleştirecek.

Toplantı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Kasım'da Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Rojava’da çok sayıda bölgeye hava saldırısı düzenlemesi ve 21 Kasım’da, İran Devrim Muhafızlarının Erbil ve Süleymaniye’de İran Kürdistan Demokrat Partisi (HDK-İ) ve İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu’na (Komel) ait merkezlere füze ve İHA saldırısından sonra gerçekleşiyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar