İran, Erbil ve Süleymaniye'deki Kürt örgütleri yine hedef aldı

İran, Erbil ve Süleymaniye'deki Kürt örgütleri yine hedef aldı
Yayınlanma:
A+ A-
İran Devrim Muhafızları, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki İranlı Kürt grupları hava saldırısıyla hedef aldıklarını açıkladı. ABD'den İran'a kınama geldi.

Artı Gerçek - Ülke içindeki Mahsa Amini protestoları karşısında Kürt kentlerindeki baskıyı artıran İran, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki İranlı Kürt grupları da yine hava saldırılarıyla hedef aldı. İran Devrim Muhafızları'ndan yapılan açıklamada, "Irak Kürdistanı'ndaki muhalif grupların insansız hava araçları ve füzelerle vurulduğu" belirtildi.

Fars ajansının yayımladığı açıklamada, "saldırıda askeri üslerin vurulduğu, daha önceden düzenlenen saldırılarda hasar verilen alanların imha edilmesinin amaçlandığı" ifadeleri kullanıldı.

Rudaw'ın haberinde, Erbil ve Süleymaniye yakınlarında bazı noktaların hedef alındığı belirtildi.

ERBİL'DEN KINAMA

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi hükümeti, "İran İslam Cumhuriyeti’nin dün gece Kürdistan Bölgesi’ne yönelik düzenlediği saldırısını şiddetle kınıyoruz" açıklaması yaptı. Açıklamada, saldırıların "Irak'ın ve Kürdistan Bölgesi’nin egemenlik hakkının ihlalinin devamı olduğu" belirtildi; "Bu saldırılar haksız olduğu kadar uluslararası hukuk ile komşuluk ilişkilerinin alenen ihlalidir" denildi.

Rudaw'un aktardığına göre saldırıların bir an önce durdurulmasını isteyen Kürdistan Bölgesel Yönetimi Hükümeti, "Çünkü şiddetle istikrar asla sağlanamaz” ifadelerini kullandı. Açıklamada, Bağdat yönetimine, ülkenin müttefiklerine, Birleşmiş Milletler'e ve uluslararası topluma "İran’ın saldırılarına karşı net tavır alma" çağrısı yapıldı.

ABD'DEN KINAMA

İran'ın Irak'a düzenlediği sınır ötesi saldırılara ABD'den tepki geldi. ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) General Michael Erik Kurilla imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, "İran’ın, Irak’ın Erbil kentinin yakınlarında düzenlediği füze ve insansız hava araçlı, sınır ötesi saldırısını kınıyoruz. Bu tür ayrım gözetmeyen ve yasadışı saldırılar sivillerin hayatını riske ediyor, Irak’ın egemenliğini ihlal ediyor, Irak ve Ortadoğu'da büyük bir güçlükle kazanılan istikrar ve güvenliğini tehlikeye atıyor" ifadelerine yer verildi.

İran Devrim Muhafızları, bir Kürt olan Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de 'ahlak polisi' tarafından sonra gözaltına alınması sonrası özellikle Kürtlerin nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu kentlerde devam eden protestoları gerekçe göstererek, Irak'taki silahlı Kürt grupları daha önceden hedef almıştı. Tahran yönetimi, ülke çapına yayılan ve kadınların başı çektiği eylemlerden bu Kürt muhaliflerin sorumlu olduğunu da savunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar