İran: Erbil ve Süleymaniye'de Kürt örgütleri vurduk

İran: Erbil ve Süleymaniye'de Kürt örgütleri vurduk
Yayınlanma:
A+ A-
İran, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bulunan İranlı Kürt örgütlerin karargahlarına saldırı yaptı. Roket ve insansız hava araçlarıyla yapılan saldırılarda en az bir kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.

Artı Gerçek- Rudaw'ın aktardığına göre Erbil’in Koye ilçesinde HDK-İ (Kürdistan Demokrat Partisi-İran) karargahı ve Süleymaniye'nin Zirgwêz köyündeki Komele (İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu) karargahı füzelerle hedef alındı.

Rudaw Erbil'deki saldırıda 5 peşmergenin yaralandığını duyururken, Koye Belediye Başkanı Tarık Haydari Erbil'deki saldırıda bir kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI SALDIRILARI DOĞRULADI

İran Devrim Muhafızları Ordusu yaptığı açıklamayla sınır ötesi saldırıları doğruladı.

Fars haber ajansının aktardığına göre Devrim Muhafızları açıklamasında "füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) terörist gruplar hedef alındı" ifadesini kullandı.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi 11 Ekim'de Mahsa Amini'nin ölümü üzerine başlayan sokak gösterilerinin, aralarında İran'da terör örgütü olarak kabul edilen Kürt örgütler tarafından organize edildiğini öne sürmüştü.

İran Devrim Muhafızları Ordusu ekim ayında ülkede protestolar devam ederken Komele,Kürdistan Özgürlük Partisi ve HDK-İ örgütlerinin Irak'ın kuzeyindeki karargahlarını hedef almıştı.

İran devlet televizyonunun haberinde, "Devrim Muhafızları Ordusu, Irak'ın kuzeyindeki ayrılıkçı teröristlerin çok sayıda karargahını füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla hedef aldı" ifadelerine yer verilmişti.

Yerel yetkililer geçen ayki saldırılarda 22 noktanın hedef alındığını, en az 22 kişinin öldüğünü, 12 kişinin de yaralandığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar